لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۳۷

«دست‌کم ۴۱ غیرنظامی» در حملات عربستان در یمن کشته شدند


نیروهای سعودی در شهر عدن در جنوب یمن

خبرگزاری‌ها به نقل از مقام‌های پزشکی و نیز شاهدان یمنی می‌گویند در حملات هوایی ائتلاف عربی به منطقه‌ای در شمال‌غرب آن کشور، ده‌ها نفر کشته شده‌اند.

حملات اخیر در استان حجه رخ داده است و خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید یک بازار شلوغ هدف اصلی آن بوده‌است.

خبرگزاری یمن (صبا) که در کنترل حوثی‌ها است، می‌گوید ۶۵ نفر کشته و ۵۵ نفر زخمی شده‌آند. خبرگزاری رویترز به نقل از مقام‌های بیمارستانی می‌گوید ۴۱ نفر کشته و ۷۵ نفر زخمی شده‌اند.

ایمن مذکور، مدیر اداره بهداشت حجه به رویترز گفته است که سه حمله انجام‌شده در ۲۵ اسفند ماه به یک بازار سرباز انجام شده است. به گفته آقای مذکور افرادی که در محل بودند، قربانیان را جمع کرده و زخمی‌ها را به بیمارستان‌ها رسانده‌اند.

شاهدی در محل به آسوشیتدپرس گفته است مردم تکه‌های باقی‌مانده از اجساد را در پتو و کیف‌ جمع کرده‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز می‌گوید بیش از ۴۰ زخمی که همه غیرنظامی بودند و در میانشان کودک هشت ساله‌ای هم بوده، در شرایطی وخیم، به بیمارستانی در مستبا، واقع در استان حجه انتقال داده شده‌اند.

ژنرال احمد عسیری، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان سعودی، می‌گوید در مورد گزارش‌های منتشرشده تحقیقاتی انجام خواهد گرفت: «هنور زود است در این مورد صحبت کنیم، تا وقتی که تصویر درستی از وقایع به دست بیاوریم. ولی در صورتی که کسی کشته یا زخمی شده باشد، متاسف هستیم».

به گزارش رویترز العسیری گفته است نیروهای ارتش یمن (هواداران رئیس‌جمهوری سرنگون‌شده عبد ربه منصور هادی) در حال انجام عملیاتی در بخشی از حجه بوده‌اند.

بیش از یک سال است که از شورش حوثی‌ها و گروهی از هواداران علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهوری اسبق یمن، می‌گذرد. شورش‌ها به برکناری عبد ربه منصور هادی و در نهایت پناه گرفتن او در عربستان انجامید.

سال گذشته عربستان سعودی ائتلافی تشکیل داد و برای بازگرداندن قدرت به هادی وارد نبردها در یمن شد. مقام‌های ایرانی از حامیان حوثی‌ها به سر می‌برند و بسیاری از تحلیلگران، نبردها در یمن را «جنگی نیابتی» میان ایران و عربستان توصیف می‌کنند.

استان حجه در سپتامبر سال ۲۰۱۴ به کنترل حوثی‌ها درآمد.

نبردها در یمن بیش از ۶۲۰۰ قربانی غیرنظامی برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر را از محل سکونت خود جابه‌جا کرده است. یمن در عین حال در مرز قحطی گسترده قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG