لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۹:۵۲

سفر اروپایی ظریف از لهستان آغاز شد


واشچیکوفسکی و ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در راس هیئتی اقتصادی به مرکز و شمال اروپا سفر کرده، در نخستین دیدار خود به گفت‌وگو با ویتولد واشچیکوفسکی، وزیر خارجه لهستان در ورشو رفت.

به گزارش خبرگزاری ایرنا و شبکه خبری پرس‌تی‌وی، آقایان واشیچکوفسکی و ظریف در ورشو، «سند رایزنی‌های سیاسی» را برای «افزایش همکاری‌های دوجانبه» امضا کردند.

بنا بر گزارش رسانه‌های لهستانی دیدار دو روزه ظریف از ورشو، بر پایه افزایش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی صورت می‌گیرد.

واشچیکوفسکی در کنفرانسی خبری ایران را شریکی مهم برای لهستان چه از نظر سیاسی و چه اقتصادی توصیف کرده و گفته این کشور «کشوری مهم، در منطقه‌ای مهم» است.

وزیر خارجه لهستان با اشاره به توافق اتمی میان تهران و شش قدرت جهانی گفته پس از سال‌ها «به حاشیه رانده شدن و حتی طر شدن ایران، این کشور به مثابه یک شریک مهم بازگشته‌است. مانند یک بازیگر مهم، کشوری که به طور مثبتی بر معادلات جهانی تاثیر خواهد گذاشت».

به گزارش ایرنا دو طرف در خصوص حوزه‌های مختلف همکاری اقتصادی «از جمله در زمینه انرژی و روابط بانکی و همچنین مسائل بین‌المللی مورد اهتمام مانند بحران‌های منطقه غرب آسیا و راه‌حل‌های آن و بحران مهاجرت بحث و تبادل نظر» کرده‌اند.

رسانه‌های لهستانی نیز می‌گویند واشیچکوفسکی گفته «موقعیت‌های گسترده‌ای برای همکاری»، ایران و لهستان را به یکدیگر پیوند می‌دهد.

او در عین حال ابراز امیدواری کرده روابط اقتصادی دو کشور در آینده نزدیک از مرز یک میلیارد دلار بگذرد.

-> در مورد روابط اقتصادی دو کشور در سال گذشته بیشتر بخوانید

وزیر خارجه لهستان و ایران در عین حال به روابط تاریخی دو کشور، از جمله ورود ده‌ها هزار لهستانی در پایان جنگ دوم جهانی به ایران، اشاره کرده‌اند. ویتولد واشچیکوفسکی ابراز امیدواری کرده که «گذشته فوق‌العاده» در تاریخ مشترک، مورد استفاده امروز دو ملت قرار گیرد.

واشچیکوفسکی، وزیر خارجه دولت لهستان به نخست‌وزیری بئاتا شیدلو و ریاست‌جمهوری آندژی دودا است که از حزب دست‌راستی و سنتی «قانون و عدالت» می‌آیند. یاروسلاو کاچینسکی، رهبر «قانون و عدالت» از چهره‌های بسیار محافظه‌کار اروپا و «دشمنان» سرسخت مسکو به شمار می‌رود.

ظریف در ادامه سفر اروپایی خود، پس از دیدارهای و سخنرانی‌هایی در ورشو، به فنلاند، سوئد و لتونی می‌رود.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG