لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۰

نشست ظریف، کری و اشتون به پایان رسید


از راست به چپ: جان کری، کاترین اشتون، محمد جواد ظریف

مذاکرات سه‌جانبه میان محمد جواد ظریف و جان کری وزیران خارجه ایران و آمریکا و کاترین اشتون، هماهنگ‌کننده مذاکرات اتمی میان تهران و گروه ۵+۱، بامداد جمعه ۳۰ آبان به پایان رسید.

جان کری که از پاریس و پس از دیدار با وزیران خارجه فرانسه و عربستان سعودی عازم وین شده بود، در گفت‌وگوهایی که دو ساعت به طول انجامید، شرکت کرد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، می‌گوید محور گفت‌وگوهای سه‌جانبه «چگونگی ادامه مذاکرات و حل اختلافات باقی مانده درباره میزان غنی‌سازی اورانیوم ایران و نحوه لغو تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای ایران بود.»

این مذاکرات چهار روز پیش از پایان مهلت توافق موقت اتمی صورت گرفته است.

شبکه انگلیسی‌زبان پرس‌تی‌وی، متعقل به رادیو تلویزیون دولتی ایران، می‌گوید آقای ظریف روز جمعه با وزیر خارجه فرانسه، لوران فابیوس، و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا، در وین دیدار خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز جان کری پیش از سفر به وین در پاریس، همراه همتای فرانسوی خود در کنفرانسی خبری با تاکید بر ادامه تفاوت‌ها ابراز امیدواری کرده بود که آنها در روزهای آینده «کاسته شوند». آقای کری در ادامه افزوده است «این اما به تمایلات هیئت ایرانی بستگی دارد».

خبرگزاری ایرنا از قول یک عضو هیئت مذاکره‌کننده ایران در وین که نامش را فاش نکرده می‌گوید در نشست سه‌جانبه «در باره همه موضوعات بحث شد، اما نه در چارچوب طرحی خاص».

این عضو هیئت ایران تاکید کرده طرح جدیدی ارائه نشده است.

بنا به گفته مقام وزارت خارجه ایران مذاکرات میان این سه نفر از صبح جمعه مجددا از سر گرفته می‌شود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG