لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۳

ظریف: هنوز انتقال مذاکرات هسته‌ای به وزارت خارجه ابلاغ نشده است


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد، گفت رئیس‌جمهوری ایران هنوز دستوری در مورد انتقال مدیریت مذاکرات هسته‌ای به وزارت خارجه ابلاغ نکرده است.

خبرگزاری ایسنا از قول وزیر خارجه ایران در پاسخ به پرسشی در مورد «تیم مذاکره‌کننده» با شش کشور طرف گفت‌وگو با تهران پیرامون برنامه اتمی‌اش، آورده است که «رئیس‌جمهور آن را مشخص می‌کند».

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، هنوز اعضای گروه مذاکره‌کننده با گروه ۵+۱ را به طور رسمی مشخص نکرده است.

روز سه‌شنبه عباس عراقچی، سخنگوی وزرات خارجه ایران نیز، در مورد اخباری که به انتقال مدیریت مذاکرات از شورای امنیت ملی ایران به وزارت خارجه حکایت دارند، به خبرنگاران گفته بود «هنوز رئیس‌جمهوری در این‌باره تصمیمی نگرفته است».

عباس عراقچی تاکید کرده بود مدیریت این پرونده در دست هر کدام از دو طرف که باشد «یک سری اصول و مبانی در جمهوری اسلامی وجود دارد که تغییر ناپذیر است».

طی سال‌های گذشته مدیریت گفت‌وگو در مورد برنامه اتمی ایران با اعضای ثابت شورای امنیت به علاوه آلمان، بر عهده شورای عالی امنیت ملی ایران بود و دبیر این شورا نیز، رهبری هیئت مذاکره‌کننده را برعهده داشته است.

رهبری گفت‌وگوها در مورد این پرونده از سال ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۴ به مدت ۲۲ ماه در دست حسن روحانی، دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی، بود.

با روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد از مرداد ۱۳۸۴ تا مهر ۱۳۸۶ به علی لاریجانی و از مهرماه ۱۳۸۶ به سعید جلیلی سپرده شد.

آقای جلیلی که خود یکی از نامزدهای کارزار ریاست‌جمهوری یازدهم در ایران بود، در مورد نحوه مدیریت خود در مذاکرات، با انتقادهای شدیدی از سوی کسانی مانند حسن روحانی و حتی از سوی اصول‌گرایانی مانند علی‌اکبر ولایتی روبه‌رو شده بود.

طی هفته‌های گذشته و با روی کار آمدن رئیس‌جمهوری و دولت جدید در ایران، در رسانه‌های داخلی این کشور، اخباری در مورد احتمال انتقال مدیریت مذاکرات هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزرات خارجه مطرح شده است.

برخی رسانه‌های ایرانی مانند خبرگزاری مهر گفته بودند که «مسئله انتقال پرونده هسته‌ای به وزارت خارجه از ابتدای دولت یازدهم مطرح بوده است».

آقای ظریف روز گذشته در عین حال به خبرنگاران در مورد شرکت کردن یا نکردن حسن روحانی در نشست همگانی پیش روی سازمان ملل متحد در نیویورک گفت هنوز مشخص نیست که رئیس‌جمهوری ایران به آن می‌رود یا نه.

با این همه آقای ظریف تاکید کرده است که «برنامه‌ریزی‌های لازم» در این مورد انجام شده است.

او در مورد دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، در اجلاس پیش‌روی شانگهای نیز گفته است «در جریان این اجلاس مذاکرات دوجانبه‌ای با مقامات شرکت‌ کننده در این اجلاس صورت خواهد گرفت».
XS
SM
MD
LG