لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۴

شرکت چینی اتهام نقض تحریم‌های ایران را پذیرفت؛ ۹۰۰ میلیون دلار جریمه می‌دهد


پرچم جمهوری خلق چین و پرچم‌های زد‌تی‌ئی در ساختمان این شرکت در شن‌ژن

در پی توافق میان یک شرکت بزرگ چینی با نهادهای دولت آمریکا برای پرداخت جریمه به خاطر اتهام نقض تحریم‌های ایران، این شرکت اتهام‌های وارد شده به خود را پذیرفت. «زد‌تی‌ئی» به خاطر «انتقال غیرقانونی» ۳۲ میلیون دلار فناوری آمریکایی به ایران، حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه می‌دهد.

شرکت چینی «زد‌تی‌ئی»، از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات ارتباطاتی، ۱۷ اسفند سال گذشته اعلام کرد برای پایان دادن به پرونده‌ای که علیه این شرکت در آمریکا باز شده، پذیرفته ۸۹۲ میلیون دلار جریمه بپردازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز ین توافق با وزارت بازرگانی، دادگستری و خزانه‌داری آمریکا انجام شده بود؛ هیچ یک از وزارتخانه‌ها در مورد جزئيات این توافق اظهار نظری نکردند.

تحقیقات اولیه از شرکت چینی به سال ۲۰۱۲ باز می‌گردد که «زد‌تی‌ئی» برای انتقال میلیون‌ها دلار سخت‌افزار و نرم‌افزار ساخت شرکت‌های آمریکایی با طرف‌های ایرانی قراردادی بسته بود.

شرکت بزرگ چینی، سوم فروردین ماه، رسما سه اتهام واردشده به خود را پذیرفته است: اتهام برای طرح‌ریزی صادراتِ فناوری ساخت آمریکا به ایران بدون کسب مجوز از دولت آمریکا، ممانعت از اجرای عدالت، و انتشار اظهارات جعلی.

بنا بر گزارش‌ها، تحقیقات پنج ساله مقام‌های ایالات متحده نشان داده‌است که «زد‌تی‌ئی»، با طرح‌ریزی عمدی، اقدام به خرید افزارهای آمریکایی، ترکیب آن‌ها با افزارهای خود، و انتقال غیرقانونی آن‌ها به ایران کرده‌است.

در اسفند ماه گذشته این شرکت در بیانیه‌ای گفته بود «به اشتباه خود اعتراف کرده، مسئولیت آن را می‌پذیرد و به تغییرات مثبت در شرکت متعهد باقی خواهد ماند».

«زد‌تی‌ئی» مشتریِ سالیانه نزدیک به ۲.۶ میلیارد دلار افزارهای ساخت شرکت‌های آمریکایی، از جمله مایکروسافت، اینتل و یا کوالکام است.

شرکت زدتی‌ئی (چینی: شرکت مخابراتی کامیاب چین) یکی از پنج تولیدکننده اصلی تلفن‌های هوشمند در چین است؛ مهم‌ترین بخش عملیاتی این شرکت، خدمات و تجهیزات اپراتوری و افزارها و ترمینال‌های مخابراتی است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG