لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۰

اتحادیه اروپا اسرائیل را متهم به ضمیمه کردن بیت‌المقدس شرقی کرد


مقر اتحادیه اروپا در بروکسل
اتحاديه اروپا اسرائيل را به «فعاليت پيگير برای ضميمه کردن غيرقانونی بيت‌المقدس شرقی به خاک خود» متهم می کند.

روزنامه انگليسی گاردين شنبه «گزارش محرمانه» اتحاديه اروپا را منتشرکرده که می گويد، طرح شهرداری بیت المقدس برای تخريب دهها خانه اعراب فلسطينی با اين هدف صورت می گيرد که ازطريق شهرک سازی يهودی، آنرا به خاک خود ضمیمه کند.

این گزارش می افزاید : « آهنگ خانه سازی اسرائيل دربيت المقدس شرقی شتاب گرفته؛ امری که روند صلح اسرائيل و فلسطينی ها را تضعيف می کند.» گاردین به «افزايش پست های بازرسی و بستن موسسات فلسطينی ها» نيزاشاره دارد.

گاردین می گويد از اجلاس صلح آناپوليس در نوامبر ۲۰۰۷ ، سه هزار خانه برای خانواده های يهودی در اين سرزمين ها ساخته شده و اکنون ۱۹۰ هزار اسرائيلی در خانه های قدس شرقی ساکن هستند.

به نوشته گاردين، اتحاديه اروپا در اين «گزارش محرمانه» می گويد: «سياست های اسرائيل در بخش ساخت و ساز مسکن و شهرسازی تبعيض آميزاست و برپائی ديواره حائل در بخشی که از بيت المقدس می گذرد، غيرقانونی است.»

اهود اولمرت نخست وزير اسرائيل دو ماه پيش ابراز اميدواری کرد که اين ديواره که ساخت آن از اوائل دهه جاری آغاز شد، تا پايان سال ۲۰۰۹ تکميل شود.

اولمرت در عين حال که در هفته های آخر کار خود است، جمعه در يک سخنرانی گفت، صلح نهائی با فلسطينی ها تنها درحالی بدست می آيد که بخشی چشمگير از شرق بيت المقدس به فلسطينی ها داده شود و آنها بتوانند پايتخت کشور مستقل فلسطين را در اين منطقه برپا کنند.

محمود عباس رئيس تشکيلات فلسطينی در ديدار چهارشنبه با هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا که به رام الله سفرکرده بود، برلزوم جلوگيری از دستيابی اسرائيل به مناطق بيشتری از شرق بيت المقدس و فشار بر اسرائيل برای توقف خانه سازی در کرانه باختری تاکيد کرد.

خانم کلينتون در ديدارهايش با رهبران فلسطينی، تخريب شماری از خانه های فلسطينی های شرق بيت المقدس را «غيرسازنده» ناميد.

آقای نيربرکت شهردار يهودی بيت المقدس تاکيد دارد که تنها دليل تخريب خانه های مزبور، «غيرمجاز» بودن آنهاست.

شهرداری بيت المقدس وجود «توطئه» و طرح های پشت پرده درقبال شرق بيت المقدس را به شدت رد کرده و می گويد، اگر مردم يهودی نيز درغرب بيت المقدس خانه سازی غيرمجاز انجام دهند، خانه های آنها تخريب خواهد شد «زيرا قابل تحمل نيست که هرکس هر جائی که دلش می خواهد خانه ای برای خود بنا کند.»
XS
SM
MD
LG