لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۷

جنرال موتورز آمريکا اعلام ورشکستگی کرد


مرکز جنرال موتورز در دیترویت در آمریکا
شرکت جنرال موتورز، غول خودروسازی آمريکا، روز دوشنبه رسما اعلام ورشکستگی کرد. خبرگزاری ها اين رويداد را بزرگترين ورشکستگی صنعتی تاريخ آمريکا دانسته اند.

دولت آمريکا از تصميم جنرال موتورز برای اعلام ورشکستگی حمايت کرده است و قرار است ۶۰ درصد سهام «جنرال موتورز» را خريداری کند و در عوض وامی ۵۰ ميليارد دلاری در اختيار اين شرکت قرار دهد.

جنرال موتورز صد سال پيش تاسيس شد و بعد از تويوتا، دومين شرکت خودروسازی بزرگ دنياست. اين شرکت پيشتر ميليارد ها دلار کمک دولتی دريافت کرده بود.

کاخ سفيد از روز اعلام ورشکستگی جنرال موتورز به عنوان «پايانی برای جنرال موتورز قديمی و آغازی برای جنرال موتورز نوين» ياد کرده است.

تصميم برای اعلام ورشکستگی، جنرال موتورز پس از آن اتخاذ شده است که دولت آلمان با واگذاری شرکت در معرض ورشکستگی اوپل به يک شرکت اتريشی-کانادايی موافقت کرد.

اوپل که بزرگترين شرکت‌های اقماری جنرال موتورز در اروپا به شمار می‌آيد، از مدت‌ها پيش با مشکلات مالی بزرگی دست به گريبان بود و چندين شرکت از جمله شرکت ايتاليايی فيات و شرکت اتريشی-کانادايی «مگنا» خواستار خريد آن شده بودند.

در نهايت پس از آن که هفته گذشته جنرال موتورز خود را از اوپل کنار کشيد، راه برای توافق آلمان با شرکت مگنا هموار شد.

بر اين اساس فريتس هندرسون رييس جنرال موتورز رسماً خواستار استفاده از مفاد منشور يازده قانون ورشکستگی در آمريکا خواهد شد. بر اساس منشور يازده قانون ورشکستگی آمريکا می‌توان بخش‌های سالم شرکت‌ها و بنگاه‌های ورشکسته را واگذار کرد.

در اين چارچوب قرار است، بخش‌های سالم جنرال موتورز مانند «شورلت»، «کاديلاک» و «بيوک» در اختيار دولت آمريکا و سنديکاهای کارگری قرار گيرد. همچنين خود شرکت جی‌ام هم ده درصد سهام شرکت جديد را حفظ خواهد کرد.

در حالی که به دنبال اعلام ورشکستگی کرايسلر شرکت خودروسازی فيات ايتاليا با دراختيار گرفتن بيست درصد از سهام آن به عنوان خريداری از بخش خصوصی وارد ميدان شده بود.

فيات قصد داشت علاوه بر کرايسلر با خريد شرکت‌های اقماری جنرال موتورز در اروپا و آمريکای لاتين يک غول جديد خودروسازی در جهان ايجاد کند، که با مخالفت جنرال موتورز روبرو شد.

باراک اوباما رئيس جمهوری آمريکا در اواخر ماه مارس حدود دو ماه به جنرال موتورز فرصت داده بود تا طرحی برای خروج از بحران مالی به منظور دريافت کمک‌های دولتی ارايه کند. دولت آمريکا تاکنون بيست ميليارد دلار کمک مالی به جنرال موتورز تزريق کرده است که انتظار می‌رود، تا چهل ميليارد دلار ديگر برای حمايت از اين شرکت اختصاص دهد.

از سال ۲۰۰۵ تاکنون جنرال موتورز حدود ۸۸ ميليارد دلار زيان به بار آورده است.

XS
SM
MD
LG