لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۱

آتش سوزی های گسترده در یونان وارد چهارمین روز خود شد


آتش سوزی در نزدیکی آتن
کاهش وزش باد طی روز دوشنبه به ماموران آتش نشانی و امداد در يونان امکان داد که اقدامات خود برای کنترل دامنه آتش سوزی ها در شمال آتن را افزايش دهند.

اين آتش سوزی وسيع از روز جمعه در حومه شمالی آتن آغاز شده است. پيش بينی هواشناسی نشان می دهد که از غروب دوشنبه ممکن است بر شدت وزرش باد افزود شود و تلاش برای کنترل دامنه اين آتش سوزی را باری ديگر دشوار کند.

به گزارش سی ان ان، ماموران آتش نشانی و امداد می کوشند شعله های اين آتش را قبل از رسيدن به شهر آتن کنترل کنند. برای چهارمين روز پياپی امروز صبح نيز هواپيماهای آب پاش مرتب به پرواز درآمده و منطقه حريق را آب پاشی کردند.

اراضی و جنگل های منطقه آگيوس استفانوس که در حدود ۴۰ کيلومتری شمال شرق آتن پاينتخت يونان قرار دارد از روز جمعه دستخوش حريق شده است. تاکنون بيش از ۹۰ مورد آتش سوزی وسيع در اين منطقه روی داده است و بر اثر آن صدها خانه و بيش از ۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی و جنگل و مراتع در آتش سوخته است.

وزرات اطلاع رسانی يونان روز دوشنبه اعلام کرد که اين آتش سوزی تاکنون تلفاتی نداشته و فقط ۴ نفر دچار سوختگی خفيف شده اند. دولت يونان در اقدامی پيشگيرانه روز يکشنبه حدود ۲۰ هزار نفر از ساکنان منطقه آگيوس استفانوس را تخليه کرد.

حدود ۱۰ هزار نفر ديگر از ساکنان هنوز در منطقه باقی مانده و برای حفاظت از خانه و اموال خود درگير مبارزه ای نابرابر با گسترش دامنه آتش هستند.

دولت يونان از روز گذشته وضعيت فوق العاده اعلام کرده است و امدادگران روز يکشنبه دو بيمارستان کودکان، چند اردوگاه تابستانی نوجوانان و چند خانه سالمندان را تخليه کردند.

برخی از کشورهای اروپايی از جمله ايتاليا، فرانسه و قبرس با اعزام هواپيماهای مخصوص برای کنترل آتش سوزی در اين عمليات به يونان کمک می کنند. به گفته مقامات دولت يونان از روز شنبه برای مقابله با اين آتش سوزی از اتحاديه اروپا تقاضای کمک کرده است.

هنوز دليل وقوع اين آتش سوزی روشن نيست اما نهادهای مسئول تحقيقات خود را در اين زمينه آغاز کرده ا ند.

اين شديدترين و ويرانگرترين آتش سوزی از سال ۲۰۰۷ در يونان است. در آن سال وقوع آتش سوزی شديدی باعث مرگ ۶۵ نفر و ويرانی هزاران هکتار از اراضی کشاورزی و جنگلها در اين کشور شد.
XS
SM
MD
LG