لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۵
اعداد و ارقام بعضی اوقات حامل واقعیاتی هستند که به تنهایی شگفتی می‌آفرینند. رادیو فردا نگاهی به ارقام و اعدادی دارد که این هفته در ایران بر سر زبان‌ها بوده‌اند.

۱۰ هزار بازرس قرار است با «اصناف و بازاریان متخلف» مقابله کنند.

به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد این ۱۰ هزار بازرس صنفی، مانوری را به نام طرح «مبنا» برای تشدید بازرسی و نظارت بر قیمت‌گذاری و انبارداری کالاها اجرا کردند «تا به این ترتیب دستور وزیر بازرگانی مبنی بر واگذاری ماموریت بازرسی و نظارت بر بازار به اصناف عملی شود.» این بازرسان از جمله از شورای اصناف، سازمان تعزیرات حکومتی، و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و سازمان‌های بازرگانی استان‌ها بودند.

۱۲۵ درصد افزایش در قیمت اقلام مصرفی خانواده‌ها در فاصله سال ۸۴ تا ۸۹

روزنامه جهان صنعت در شماره یکشنبه گزارشی درباره «رشد ۱۲۵ درصدی هزینه سفره‌ها» منتشر کرده و به استناد آمارهای رسمی بانک مرکزی نوشته‌است که «اقلام مصرفی خانواده‌ها در فاصله سال ۸۴ تا ۸۹ به طور متوسط ۱۲۵ درصد افزایش قیمت داشته‌است.»

جهان صنعت سپس با استناد به آمارهای بانک مرکزی نوشته‌است که در فاصله مرداد ۸۴ تا مرداد ۸۹ «قیمت گوشت ۲۴۰ درصد افزایش یافته» و «قیمت گوشت مرغ ۱۹۹ درصد گران شده» و «گوشت گوسفند نیز حدود ۲۴۶ درصد افزایش قیمت داشته‌است.»

۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت

۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت برای محمد سیف‌زاده وکیل مدافع حقوق بشر صادر شده‌است. حکم دادگاه بدوی محمد سیف‌زاده، وکیل دادگستری و عضو مؤسس کانون مدافعان حقوق بشر روز شنبه توسط دادگاه انقلاب صادر شد. آقای سیف‌زاده به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به دلیل تأسیس کانون مدافعان حقوق بشر به ۹ سال حبس محکوم شده‌است.

۷۰ درصد مشترکان با افزایش قبض برق روبه‌رو شده‌اند.

روزنامه دنیای اقتصاد گزارش داده که مجید نامجو، وزیر نیرو روز یک شنبه بدون اشاره به تعرفه قطعی برق اعلام کرده که «بعد از هدفمند شدن یارانه‌ها، قبض برق ۷۰ درصد مشترکان بین ۴ تا ۷ هزار تومان گران خواهد شد.»

۵۶۹ حریق در جنگل‌های مریوان ثبت شده‌است.

در آخرین مورد گزارش‌های مربوط به آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های ایران که در روز ۹ آبان به خبرگزاری مهر ارائه شده بیش از ۵۶۹ مورد آتش‌سوزی تنها در جنگل‌های مریوان و سروآباد استان کردستان گزارش شده‌است. از سال ۸۶ آتش‌سوزی‌ها به شکلی سازمان‌یافته و تصاعدی در کردستان به‌ویژه در اطراف شهر مریوان در حال گسترش است و این گمان را به ذهن متبادر می‌کند که تعمدی در کار است و دست‌هایی به عمد جنگل‌ها را به آتش می‌کشند.

۱۲ میلیون جوان مجرد در ایران وجود دارد.

مدیر کل امور تربیتی سازمان ملی جوانان با بیان اینکه راه حل تجرد ۱۲ میلیون جوان در کشور ترویج تشکیل خانواده‌های نیمه‌مستقل است گفت: از اساتید و کارشناسانی که ترویج خانواده‌های نیمه‌مستقل را نقد می‌کنند باید سؤال کرد که راه حل آنها برای ازدواج این تعداد جوان چیست.

۲۵ میلیون جلد مجله رشد در مدارس کشور توزیع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، مدیرکل دفتر انتشارات کمک‌آموزشی وزارت آموزش و پرورش گفت: بیش از ۳۵ میلیون جلد مجلات رشد کمک‌آموزشی با ۳۲ عنوان در کشور منتشر و در مدارس توزیع می‌شود.

۱۳۰ میلیارد دلار کسری منابع برنامه پنجم برای تحقق رشد ۸ درصدی است.

موسی‌الرضا ثروتی عضو کمیسیون تلفیق مجلس به خبرگزاری فارس گفت: در حالی که برای تحقق نرخ رشد ۸ درصدی سالانه حداقل به ۲۰۰ میلیارد دلار نیاز داریم، منابع پیش‌بینی شده برای دولت در برنامه پنجم ۷۰ میلیارد دلار است.

۱ هزار معلول ناشنوایی هر سال در ایران متولد می‌شود.

به نوشته ایسنا ۶۲ درصد ناشنوایی و کم‌شنوایی‌ها در ایران ناشی از ازدواج‌ فامیلی است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG