لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۳۵
رادیو فردا نگاهی دارد به تازه‌ترین اعداد و ارقام ارائه شده در اخبار ایران، از جمله افزایش ۱۵ تا ۳۰ درصد قیمت قطعات کامپیوتری، بازداشت ۵۳ هزار نفر به اتهام «قاچاق کالا» در ایران و توقیف هزار سرویس ایاب و ذهاب مدرسه.

۱۵ تا ۳۰ درصد قیمت قطعات کامپیوتری افزایش یافته است. روزنامه ابتکار از افزايش بی‌سابقه قيمت کامپيوتر و قطعات کامپيوتری خبر داده و نوشته « همزمان با افزايش قيمت ارز در کشور، قيمت قطعات و کالاهای کامپيوتری در بازار ايران نیز به طور سرسام‌آوری افزايش يافته است.»

به نوشته اين روزنامه افزايش قيمت دلار باعث افزايش قيمت نامتعادل قطعات و کالاهايی شده که به «دلار» و «درهم» وارد ايران می‌شود «به نحوی که فعالان بازار مقدار اين افزايش را بين ۱۵ تا ۳۰ درصد تخمين می‌زنند که در تاريخ بازار کامپيوتر ايران بی‌سابقه بوده است.»

۵ ميليون ايرانی در خارج از ايران زندگی می‌کنند. به گزارش روزنامه دنيای اقتصاد محسن کرمی، معاون حقوقی و سجلی ثبت احوال کشور، اعلام کرد که «طبق ‌بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان ثبت احوال کشور، آمار ايرانيان مقيم خارج از کشور در سال ۱۳۸۸ حدود پنج ميليون نفر بوده است.»

۵۳ هزار نفر به اتهام «قاچاق کالا» در ایران بازداشت شده‌اند. روزنامه جام جم خبر داده که طی شش ماه نخست سال جاری ۵۳ هزار نفر به اتهام «قاچاق کالا» در کشور بازداشت شده‌اند.

۰.۵ درصد جوانان در سال ۸۷ ازدواج کردند. روزنامه جام جم گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره ازدواج و طلاق به ويژه کاهش بی‌سابقه تعداد ازدواج‌ها و رسيدن نرخ ازدواج جوانان دم بخت به «نيم درصد» را مورد توجه قرار داده است.

به نوشته اين روزنامه، مرکز پژوهش‌های مجلس ضمن بررسی روند رشد مواليد و طلاق در ايران اعلام کرده که «نرخ رشد ازدواج در سال‌های ۱۳۷۰ تا سال ۱۳۸۸ با روند آرامی هر ساله کاهش يافته» اما در سال ۱۳۸۷ تعداد ازدواج های ثبت شده در ايران «کمتر از نيم درصد جوانان گروه سنی ۲۰ تا ۲۹ سال بود که نسبت به تعداد جمعيت آماده ازدواج، رقم قابل قبولی نيست.»

۱۰۰۰ سرويس ایاب و ذهاب مدارس در تهران توقیف شده‌اند. رئيس پليس راهنمايی و رانندگی تهران بزرگ گفت: متاسفانه با وجود اخطارهای پليس همچنان برخی از رانندگان سرويس‌ها استانداردهای لازم از جمله برچسب معاینه فنی، برچسب سرویس مدارس، رعایت ظرفیت خودرو و کسب صلاحیت راننده را رعايت نمی‌کردند به همين دليل در طول سه روز گذشته بيش از هزار سرويس مدرسه از سوی پليس راهور توقيف شد.

۳ صرافی بزرگ ممنوع‌الفعالیت شدند. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران دستور توقف فعاليت سه صرافی بزرگ به دليل مشاهده پاره‌ای از تخلفات را صادر کرد. به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران اعلام کرد: براساس گزارش بازرسان اين بانک فعاليت سه صرافی بزرگ به دليل مشاهده پاره‌ای از تخلفات متوقف شد. برهمين اساس، پرونده آنها برای رسيدگی و تکميل جزئيات در دست بررسی است.

۶۴ درصد از اهداف اصل ۴۴ در واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی تحقق نيافته است.

به نوشته روزنامه جهان صنعت، بر اساس جديدترين گزارش ديوان محاسبات ، تنها ۳۶ درصد از اهداف سياست‌های اصل ۴۴ محقق شده که در اين ميان سهم بخش خصوصی از به عهده گرفتن مسئوليت‌ها تنها ۱۴ درصد اعلام شده است.

۹ درصد افزایش در ذخایر نفت خام قابل استحصال ایران. یک هفته بعد از گزارش سازمان اپک، مبنی بر اینکه بنا بر برآوردهای جدید، عراق با بیش از ۱۴۳ میلیارد بشکه با پشت سر گذاشتن ایران به سومین کشور نفت‌خیز جهان تبدیل شده‌‌است روزنامه مهر از قول وزیر نفت ایران نوشت که مجموع ذخایر نفت خام قابل استحصال ایران به ۱۵۰ میلیارد و ۳۱۰ میلیون بشکه افزایش یافته‌است که این میزان نسبت به ذخایر ۱۳۷ میلیارد بشکه ایران که قبلاً اعلام شده‌بود ۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وزیر نفت ایران افزود که به زودی «حجم دقیق ذخایر نفت ایران» به سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، ارائه می‌شود.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG