لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۵۶

ایران از مذاکره با گروه ۱+۵ استقبال کرد


سعيد جليلی،دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران
سعيد جليلی،دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی ايران ، در گفت و گويی تلفنی با خاوير سولانا، نماينده ديپلماسی اتحاديه اروپا، از مذاکره ايران و گروه ۱+۵، استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ايران،ایرنا، خاوير سولانا در تماس تلفنی با سعيد جليلی، توضيحاتی در باره بيانيه اخير کشورهای ۱+۵ ارائه کرد.

سعيد جليلی گفت: «جمهوری اسلامی ايران در پاسخ به اين بيانيه، بيانيه ای رسمی منتشر خواهد کرد و از مذاکرات سازنده استقبال می کند.»

پنج عضو دائمی شورای امنيت يعنی آمريکا ، روسيه ، چين، بريتانيا ،‌فرانسه ، به همراه آلمان، پنج روز پيش با صدور بيانيه ای آمادگی خود را برای مذاکرات مستقيم با ايران در مورد برنامه هسته ايش اعلام کردند.

رابرت وود، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا نیز روز چهارشنبه در اين باره اظهار داشت: «از اين زمان به بعد هرگاه ديپلمات‌های پنج عضو دائم شورای امنيت سازمان ملل متحد همراه با آلمان بخواهند با مقام‌های ايران درباره برنامه هسته‌ای اين کشور مذاکره کنند، ديپلمات‌های آمريکايی نيز در اين مذاکرات حضور خواهند داشت.»

رابرت وود با ابراز اميدواری از اين که ايران دعوت گروه ۱+۵ را برای شرکت در مذاکرات بپذيرد، گفته بود: «اين فرصتی خواهد بود تا با تعامل با ايران بن بست های چند سال اخير شکسته شود و از طريق همکاری بتوان نگرانی های بين المللی موجود درباره برنامه هسته ای ايران را برطرف کرد.»

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، نيز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: ايالات متحده به طور فعال در مذاکرات قدرت های جهانی با ايران مشارکت خواهد کرد.

خانم کلينتون تصريح کرد: «چيزی مهم تر از اين نيست که بتوان ايران را قانع کرد تا تلاش‌ها برای دستيابی به سلاح اتمی را متوقف کند.»


گروه ۱+۵ می کوشد تا از طريق اتخاذ سياست های تنبيهی و همچنين ارائه مشوق ها به ايران، اين کشور را ترغيب کند تا فعاليت های مربوط غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

شورای امنيت سازمان ملل متحد تا کنون طی سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته است تا فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. ايران با رد اين در خواست ها برنامه غنی سازی اورانيوم خود را توسعه داده است.
XS
SM
MD
LG