لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۲۸

جمشیدی: امیدوارم رای دادگاه درباره صابری مورد تجدید نظر قرار گیرد


عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه
عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه، روز سه شنبه، در حاشيه اجلاس دادستان های کشورهای اسلامی، در مورد رای دادگاه درباره رکسانا صابری، به خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ايرنا، گفت: «اميدوارم اين رأی بر اساس قوانين و مقررات رأی تجديد نظر صادر شود.»

رکسانا صابری ، خبرنگار آمريکايی-ايرانی به جرم جاسوسی برای آمريکا به هشت سال زندان محکوم شده است.

آقای جمشيدی همچنين گفت که «بر اساس قوانين و مقررات مجازات جاسوسی حبس است و تشخيص دادگاه بدوی اين بوده که متهم جاسوس تلقی می شود.متهم در مرجع تجديد نظر حق اعتراض دارد که البته اعتراض نيز کرده است.»

اين سخنان آقای جمشيدی در حالی بيان می شود که محمود هاشمی شاهرودی، رئيس قوه قضائيه، خواستار رسيدگی دقيق و سريع به درخواست تجديد نظر در حکم رکسانا صابری خبرنگار ايرانی ـ آمريکايی شد.

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمریکا نيز، اعلام کرده است که خانم صابری در هيچ فعاليت جاسوسی دست نداشته است.

آقای جمشيدی در پاسخ به سوال ديگری از خبرنگار ايرنا درخصوص نامه محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ایران درباره رکسانا صابری و حسين درخشان اظهار داشت: «به هر حال از رئيس جمهوری و همه مقاماتی که دغدغه عدالت خواهی دارند اين امر، امر مطلوبی است.»

محمود احمدی‌نژاد با ارسال نامه ای از قاضی سعيد مرتضوی خواست دو روزنامه‌نگار و وبلاگ‌نويس زندانی، رکسانا صابری و حسين درخشان، از «کليه آزادی‌ها و حقوق قانونی برای دفاع از اتهامات» واردشده به خود بهره‌مند شوند.

رکسانا صابری روز شنبه گذشته پس از تحمل بيش از دو ماه حبس در زندان اوين به جرم جاسوسی به هشت سال زندان محکوم شد. اين روزنامه‌نگار ايرانی-آمريکايی در ۲۲ بهمن سال ۱۳۸۷ بازداشت شد.

حسين درخشان، وبلاگ‌نويس ايرانی، نيز سال گذشته پس از بازگشت به ايران دستگير شد و هم‌اکنون بيش از پنج ماه است که در زندان به سر می‌برد و اطلاع زيادی از وی در دست نيست.

سازمان گزارشگران بدون مرز، که مقر آن در پاريس است در بيانيه‌های جداگانه‌ای بازداشت حسين درخشان و رکسانا صابری را محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG