لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۵۳

پوتين به دنبال پلنگ‌های ايرانی


ولادیمیر پوتین
دولت روسيه از ايران خواسته است تا برای احيای نسل پلنگ های ايرانی که ساکن کوهستان های جنوبی قفقاز بوده اند به اين کشور کمک کند. روسيه ميزبان مسابقات المپيک زمستانی ۲۰۱۴ است و قصد دارد نسل اين جانور ناياب را به عنوان يکی از جاذبه های محلی برای رونق اين مناسبت احيا کند.

نسل پلنگ ايرانی « قفقازی» به خاطر شکار بی رويه از دهه ۱۹۲۰ در يکی از مناطق اصلی سکونت اين جانور که کوهستانهای جنوبی قفقاز بود منقرض شده است.

به گزارش خبرگزاری رويترز در ادامه تلاش های روسيه برای احيا نسل اين جانور سال گذشته دولت ترکمنستان دو پلنگ ايرانی نر به روسيه هديه داده است.

ولی ظاهرا تلاش ها برای يافتن جنس ماده اين حيوان تاکنون به جايی نرسيده و روسيه اميدوار است در آينده تعداد بيشتری پلنگ از ايران دريافت کند.

ولاديمير پوتين نخست وزير روسيه به اعضای کميته بين المللی المپيک گفت:«ما تماس و توافق هايی با دوستان ايرانی خود داشته ايم و اميدواريم که برای تکميل اين طرح در قفقاز تعداد بيشتری از اين جانداران را از سوی ايران دريافت کنيم.»

خبرگزاری رويترز می نويسد دولت روسيه سال گذشته دو پلنگ اهدايی از سوی ترکمنستان را در حيات وحش قفقاز رها کرده است. اما به نظر می رسد که پيدا کردن يوزپلنگ های ماده که برای احيای نسل اين جانور ضروری است کار دشواری بوده و هنوز به نتيجه نرسيده است.

سخنگوی ولاديمير پوتين به خبرگزاری رويترز گفت: «جستجو برای پلنگ های ماده در ايران و ترکمنستان ادامه دارد.»

چنين به نظر می رسد که باقی مانده پلنگ های ناياب ايرانی در مناطق مرزی ايران و ترکمنستان زندگی می کنند.

دولت روسيه اين اواخر موضع خود را در مورد تحريم های بين الملی عليه ايران تغيير داده و به نظر می رسد که با حدی از اين مجازاتها موافقت دارد. ولی به گفته ديميتری پسکوف سخنگوی نخست وزير روسيه مسئله تحريم ها بر سر راه گرفتن اين پلنگ ها از ايران مانعی ايجاد نخواهد کرد.

ديميتری پسکوف افزود: «هيچ نوع تحريمی در جهان مانع احيای نسل يک جاندار در حال انقراض و يا بازگرداندن آن به يکی از نقاط اصلی سکونت اين جاندار نخواهد بود.»

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG