لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۵
بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، دوشنبه، موافقت خود را برای ساخت حصار مرزی بين اين کشور با مصر اعلام کرد. اين امر موجب نگرانی فلسطينی ها شده است.

خالد مشعل، رئيس دفتر سياسی حماس گفت دیوارکشی از سه سو در اطراف غزه، ضربه جدی به فلسطينی هاست.

اشاره خالد مشعل به بسته بودن مرز غزه با اسرائيل، طرح مصر برای ايجاد جداره زيرزمينی در مرزالرفح با نوارغزه و نيز دستور جديد اسرائيل برای ايجاد ديواره در مرز اين کشور با مصر است. دستور دولت اسرائيل برای ساخت جداره در مرز با مصر، در نشست يکشنبه کابينه اين کشورمطرح شد.

برپائی اين جداره از سوی ارتش اسرائيل پيشنهاد شده که شامل دو منطقه می شود؛ بخش شمالی مرز اسرائيل و مصردر نزديکی الرفح، و ديگری در جنوب مرز اسرائيل و مصردر بندرايلات در ساحل دريای سرخ.

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل گفت ايجاد اين جداره «يک تصميم راهبردی است.» وی اين تصميم را برای «حفظ هويت يهودی اسرائيل» مهم دانست.

آقای نتانياهو به تمايل شديد مهاجران آفريقائی برای ورود به اسرائيل از طريق مرز با مصر اشاره کرد و گفت «اسرائيل نمی تواند اجازه دهد که مرزهايش برای ورود کارگران خارجی بی در و دروازه باشد.»

با وجود اين، آقای نتانياهو گفت «سياست اسرائيل در حمايت از جنگ زدگان آفريقائی ادامه خواهد يافت و اسرائيل برای کمک انسانی به آنها اهميت قائل است.»

درسال های اخير هزاران جنگ زده – بويژه از دارفور درسودان و ساير کشورهای فقير آفريقائی که اکثرا ممالک درگير بحران داخلی هستند، از طريق مصر خود را به پشت مرزهای مصر و اسرائيل می رسانند و هر هفته يکصد تا دويست نفر از آنها موفق می شوند به خاک اسرائيل رخنه کنند.

شمار اين پناهجويان آفريقائی در اسرائيل تنها درسال ۲۰۰۹ به ۱۲۰ هزار نفر رسيد که تامين سرپناه و امکانات اوليه و پيگيری سرنوشت آنها تا دريافت پناهندگی در کشوری سوم به مشکلی جدی برای دولت اسرائيل مبدل شده است.

دولت اسرائيل ارزيابی کرده که بتوان جداره مرزی در دو بخش با مصر را در دو سال آينده با هزينه ای تا يک و نيم ميليارد ميليون «شکل»، معادل حدود چهارصد ميليون دلار برپا کرد.

جداره به دوربين ها و ساير سيستم های مدرن نظارتی نيز مجهز خواهد شد. سازمان عفو بين الملل در واکنش به تصميم دولت اسرائيل اعلام کرد «حق اسرائيل را برای داشتن مرزهای مطمئن می پذيرد اما بايد راه گريز انسان های پناهجو فراهم باشد.»

آقای ايتای اپشتين مسوول دفتر عفو بين الملل در اسرائيل افزود که «از بيانيه نخست وزير اسرائيل که برای حق پناهندگی جنگ زدگان آفريقائی اهميت قائل شده، خرسند است.»

همزمان، به نوشته روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، «مقامات امنيتی بلند پايه اسرائيل» گفته اند «در هر نبرد آتی عليه غزه، ارتش اسرائيل بايد دوباره بر منطقه مرزی نوار غزه با مصر مسلط شود.»

اين مقامات امنيتی که جروزالم پست هويت آنها را فاش نکرده گفته اند بيرون رفتن نيروهای ارتش اسرائيل از مرز غزه با مصر يک اشتباه بزرگ بوده و رخدادهای ۵ سال اخير نشان داد که هرج و مرج در اين منطقه حکمفرماست و حماس صدها تونل زيرزمينی برای وارد کردن مهمات و تسليحات حفر کرده است.

به نوشته روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، ارتش اسرائيل طرح های احتمالی را برای تسلط دوباره براين منطقه آماده کرده، که اگر اجرا شود، اسرائيل دوباره شماری از يگان های خود را در جنوب شهرک الرفح مستقرخواهد کرد.

اين نواره مرزی ۱۴ کيلومتری که اسرائيل آنرا «کوريدور فيلادلفی» و اعراب آنرا « دالان صلاح الدين» می نامند، تابستان سال ۲۰۰۵ درچارچوب تخليه کامل غزه از سوی اسرائيل به تشکيلات فلسطينی تحويل داده شد اما در رخدادهای خونين داخلی فلسطينی های غزه، حماس از ژوئن ۲۰۰۷ براين منطقه مسلط شد و نيروهای خارجی از جمله اروپائی ها، بدليل نبود امنيت، اين نواره مرزی را ترک کردند.

مصر نيز از نبود امنيت و سياست های حماس در اين منطقه نگران است. اکثر تنش های مرزی روزهای اخير ميان حماس با مصر نيز در اين ناحيه رخ داده است.
XS
SM
MD
LG