لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۶:۰۷

«تمامی گزینه ها در مورد برنامه هسته ای ایران بر روی میز است»


گابی اشکنازی رئيس ستاد ارتش اسرائيل
ارتشبد گابی اشکنازی رئيس ستاد ارتش اسرائيل می گويد: « اگر احمدی نژاد رئيس جمهوری نظام حاکم بر ايران باشد، ارتش اسرائيل مکلف است تا خود را برای واکنش سريع به تهديدهای احمدی نژاد و حکومت ايران آماده کند.»

ارتشبد اشکنازی گفت که « اعلام حکومت ايران مبنی بر اينکه احمدی نژاد قرار است در چهار سال ديگر رئيس جمهوری آن نظام باشد، هشدار دهنده است، و اسرائيل آماده مقابله با هر احتمالی است.»

دراين راستا، اهود باراک وزيردفاع اسرائيل نيز گفت «دوباره تاکيد داريم که همه گزينه ها در برابر رژيم ايران بروی ميز باقی است.»

اهود باراک گفت «نيروی هوائی اسرائيل خود را برای هر عملیاتی آماده کرده، و از توانائی کافی برای اجرای هر دستور لازم از سوی کادر سياسی اسرائيل برخوردار است.»

اهود باراک تکرار کرده و گفت: «ما گزينه نظامی را در برابر طرح های هسته ای ايران همواره حفظ کرده و به ديگران نيز توصيه می کنيم که اين گزينه را حذف نکنند.»

با وجود اين، باراک گفت «اميدواريم ضرورتی نداشته باشد تا توان نيروی هوائی ما دوباره امتحان موفقيت آميز خود را پس بدهد.»

ارتشبد اشکنازی و اهود باراک اين سخنان را جمعه در مراسم فارغ التحصيلی دوره جديد خلبانان نيروی هوائی اسرائيل و اعطای سردوشی افسری به آنها، در يکی از پايگاههای نيروی هوائی ارتش بيان کردند.

اسرائيل از نخستين ماههای برملا شدن طرحهای هسته ای جمهوری اسلامی ايران، از ماهيت آن ابراز نگرانی می کرد. درحاليکه جمهوری اسلامی ايران همواره اين اتهامات را قاطعانه رد کرده و به اسرائيل نسبت به هرگونه حمله احتمالی هشدار جدی داده است.

روی کار آمدن احمدی نژاد در چهار سال پيش، و بويژه از زمانی که او از «لزوم نابودی اسرائيل ازنقشه جغرافيا» و انکار هولوکاست دم زد، نگرانی از طرحهای اتمی ايران را درميان سران اسرائيل به هراسی عميق تبديل کرد.

بنيامين نتانياهو نخست وزيراسرائيل رژيم ايران را «بزرگ ترين خطر برای موجوديت اسرائيل در۶۱ سال استقلال کشور يهودی اسرائيل» ناميده است.

مقامات اسرائيل و کارشناسان اين کشور همواره براين امر تاکيد داشتند که «حمايت از برنامه های اتمی جمهوری اسلامی ايران» امری است که هيچ اختلاف نظری در باره آن ميان اکثريت بزرگی از مردم ايران با دولت تهران وجود ندارد و حتی اوپوزيسيون ايرانی از توانائی اتمی ايرانی پشتيبانی می کند.


گروه ديگری از کارشناسان اسرائيل نيز می گويند دوران چهارساله ديگری از رياست جمهوری احمدی نژاد، و نظر به رخدادهای هفته های اخير ايران، کار اسرائيل برای رسيدن به اجماع بهتری در صحنه بين المللی عليه دولت تهران آسان تر می شود.
XS
SM
MD
LG