لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۴

«درخواست اسرائیل برای دریافت جنگنده های رادار گریز»


اهود باراک
به گزارش رسانه های اسرائيل، دولت اين کشور و آمريکا به توافقی نزديک شده اند که درخواست اسرائيل را برای دريافت نخستين اسکادران از جنگنده های چند منظوره نسل پنجم اف- ۳۵ – اس عملی می کند.

نخستين اسکادران شامل ۲۵ فروند است. اسرائيل اميدوار است که در مرحله بعدی ۵۰ فروند جنگنده از اين مدل را دريافت کند.

ازهنگامی که جمهوری اسلامی ايران درخواست از روسيه را برای دريافت سيستم های پدافند موشکی اس- ۳۰۰ مطرح کرده، اسرائيل برای غلبه بر اين سيستم ها، فشار به آمريکا برای فروش جنگنده های نسل پنجم اف- ۳۵- اس به نيروی هوائی اسرائيل را افزايش داده است.

اف- ۳۵-اس بدليل ويژگی رادار گريزی، درقاموس نظامی و امور هوائی به «شبح» شهرت دارد.

به نوشته روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، درپی مذاکرات طولانی، مسائل فنی اجرای اين قرارداد مورد تفاهم قرار گرفته، و گفت و گو درباره برخی مسائل کم اهميت تر، مانند بهای معامله، درخواست اسرائيل برای نصب سيستم های ارتباطاتی ساخت صنايع هوائی اسرائيل بروی جنگنده ها، و تغيير مدل اصلی جنگنده ها برای تامين نيازهای نيروی هوائی اسرائيل، و نيز موضوع سرويس دادن به جنگنده ها پس از تحويل به نيروی هوائی اسرائيل ادامه دارد.

آمريکا بهای ۱۰۰ ميليون دلار را برای هرجنگنده درخواست کرده اما اسرائيل برای پرداخت هشتاد ميليون دلار ابراز آمادگی کرده، اما درهرحال، موافقت اصولی آمريکا برای فروش اين جنگنده ها به اسرائيل مهم بوده و موضوع بهای آن، امری نسبتا حاشيه ای به حساب می آيد.

اهود باراک، وزير دفاع اسرائيل در سفر نيمه خرداد خود به پنتاگون درباره خريدهای تسليحاتی و جنگنده های جديد مذاکرات مشروحی با رابرت گيتس همتای آمريکائی اش انجام داد، که خبرگزاری فرانسه از معاملاتی کلان به مبلغ پانزده ميليارد و پانصد ميليون دلار خبر داد.

آمريکا تا کنون جنگنده های اف- ۳۵- اس را تنها در اختيار ارتش خود قرار داده و آنرا به هيچ کشور ديگری نفروخته است. با وجود اين، اگر اين معامله عملی شود، نخستين جنگنده ها تنها درسال ۲۰۱۴ به اسرائيل می رسد- درحاليکه مقامات اسرائيل در برخورد با برنامه های اتمی ايران شتاب نشان می دهند. سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائيل در آخرين گزارش ارزيابی کرده که ايران ممکن است تا سال آينده نخستين بمب اتم خود را داشته باشد.

در روزهای اخير از آمادگی نظامی نيروهای هوائی و دريائی اسرائيل برای يک کارزارنظامی احتمالی درمقابله با برنامه های هسته ای ايران سخن رفت.

رئيس شورای عالی امنيت ملی اسرائيل جمعه در مصاحبه با روزنامه هاآرتص گفت، بايد «سلاح های فوق العاده پرقدرتی» در اختيار ارتش اسرائيل قرار گيرد تا بتواند تاسيسات اتمی دشمن را نابود کند- «پيش از آنکه دشمن عليه اسرائيل بمب اتمی را به کار بگيرد.»
XS
SM
MD
LG