لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۰۵

اسرائیل با گلوله‌باران لبنان به حملات راکتی به خاکش پاسخ داد


سربازان اسرائیلی بقایای راکتی را که از لبنان شلیک شده مورد بررسی قرار می دهند
تنش در مرز شمالی اسرائيل و جنوب لبنان، پس از حمله راکتی سحرگاه شنبه به شمال اسرائيل، که واکنش فوری ارتش اين کشور عليه جنوب لبنان را به دنبال داشت، از سرگرفته شد.

در کنار حملات راکتی، چند خمپاره نيز از جنوب لبنان به سوی شمال اسرائيل نشانه گيری شد اما خمپاره ها به خود خاک لبنان اصابت کرد.

دست کم يک راکت در خاک اسرائيل فرود آمد اما يک يا دو راکت پرتاب شده ديگر به اسرائيل نرسيد و در روستای لبنانی «نقوره» به زمين نشست.

ارتش مرکزی لبنان و نيز نيروهای سپاه صلح سازمان ملل، حملات راکتی و خمپاره ای نشانه گيری شده به سوی اسرائيل را تاييد کردند.

راکتی که به اسرائيل رسيد، در شهر اسرائيلی معلوت در گاليل غربی به خانه يک خانواده اسرائيلی اصابت کرد و سه نفر اعضای خانواده را بطورسطحی زخمی کرد اما خانه آسيب ديد.

توپخانه اسرائيل به حملات واکنش نشان داد و چند خمپاره به سوی مناطقی که مبدا راکت ها بود، پرتاب کرد.

راکت ها از فضای ميان دهکده های «القليله المنصوری» و «العديسه»، و نيز از فاصله روستای «علما الشعب» و منطقه «راس نقوره» که در حومه شهر ساحلی «نقوره» هستند، و نه چندان دور از بندر صور در ساحل دريای مديترانه، شليک شده بود.

درپی حمله راکتی، نيروهای ارتش اسرائيل تدابير امنيتی در نزديکی مرز با لبنان را شدت بخشيدند.

با اين وجود، واحد پشت جبهه ارتش اسرائيل به مردم توصيه کرد که «دليلی برای رفتن به پناهگاه ندارند و می توانند زندگی عادی خود را دنبال کنند».

نيروهای اسرائيلی دراين سوی مرز به جستجوی منطقه درپی يافتن راکت های احتمالی ديگر پرداختند، و در آن سوی مرز، ارتش لبنان و نيروهای سپاه صلح سازمان ملل، به تحقيق درباره عوامل حملات پرداخته اند.

هوای منطقه شنبه بشدت طوفانی و با ريزش برف وتگرگ سنگين همراه است و مردم دو سوی مرز، يکی از سردترين روزهای زمستان جاری را می گذرانند.

دولت اسرائيل به لبنان هشدارداد که «حملات را بسياروخيم تلقی می کند و دولت لبنان را مسوول آن
می داند».

سازمان حزب الله اعلام کرد که درحملات بامداد شنبه به اسرائيل نيزهيچ نقشی نداشته است.

اين در حالی است که حسن نصرالله دبيرکل حزب الله هفته گذشته در آئين اربعين حسينی که با مراسم نخستين سالروز قتل عماد مغنيه افسرارشد اطلاعاتی حزب الله همزمان شده بود، به اسرائيل هشدارداد.

نصرالله گفت، اگرهواپيماها و هليکوپترهای اسرائيلی برفراز لبنان به پرواز درآيند، حزب الله با پدافند جديدی که دراختيارگرفته، آنها را هدف قرارمی دهد.

اسرائيل درواکنش به اين سخنان نصرالله، با ارسال پيام برای دولت لبنان، اخطارکرد که اگر حزب الله هواپيماها و هليکوپترهای اسرائيلی را هدف قراردهد، اسرائيل واکنشی سخت نشان خواهد داد و از آنجا که حزب الله بخشی از پارلمان و دولت لبنان است، پاسخ اسرائيل «اين بارجدی ترخواهد بود».

بگزارش رويترز، فواد سنيوره نخست وزير لبنان اعلام کرد که دولت بيروت به اجرای مفاد قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنيت پايبند است. آن قطعنامه ژوئيه ۲۰۰۶ به نبرد ۳۳ روزه اسرائيل و حزب الله پايان داد.

فواد سنيوره پيشتر نيز دو مورد حملات راکتی ژانويه به شمال اسرائيل را نکوهش کرده و عوامل آن را به رفتار خودسرانه ای که می تواند لبنان را دوباره به کام يک خطر بکشاند، توصيف کرد.
XS
SM
MD
LG