لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۰۳

توافق نتانیاهو با حزب مذهبی «شاس»


بنيامين نتانياهو، رهبرحزب ليکود اسرائيل

بنيامين نتانياهو، رهبرحزب ليکود اسرائيل، پس ازامضای توافق قطعی با حزب مذهبی «شاس»، اکنون درتکاپوی شديد متقاعد کردن حزب کارگر برای پيوستن به دولت جديد است.

توافق ليکود و «شاس» سحرگاه دوشنبه درپی مذاکرات يک ماه و نيم اخير امضا شد.

وزارتخانه های کشور، اديان، مسکن وشهرسازی همراه با مسووليت اراضی دولتی اسرائيل، و داشتن يک وزير مشاور به «شاس» تعلق گرفت.

الی ييشای دبير کل «شاس» خود وزارت کشور را بدست می گيرد. ييشای توانسته که امتيازات بزرگ مالی برای مذهبيون، بويژه برای مراکز يهودی وابسته به اين حزب را حفظ کند.

نتانياهو پيشتر با حزب راستگرای «اسرائيل خانه ماست» به رهبری آويگدور ليبرمن، که ۱۵ کرسی دارد، توافق هم پيمانی امضا کرد اما هنوز نتوانسته حزب راستگرای «خانه يهودی» را با خود هم پيمان کند.

نتانياهو تا کنون تنها از پشتيبانی ۶۱ نماينده از۱۲۰ نماينده کنست برخوردارشده، که حمايتی بشدت لرزان است و به گفته ناظران، دولتش ممکن است با هر بحرانی با فروپاشی روبرو گردد.

اما نتانياهو توانسته با دادن امتيازاتی به حزب کارگر موجب شکاف و بحرانی بزرگ در اين قديمی ترين حزب اسرائيلی شود.

حزب کارگر درانتخابات اين دوره با ناکامی بی سابقه ای روبرو شد و تنها ۱۳ کرسی در اختياردارد.

اهود باراک رهبر حزب کارگر با تعيين تيم مذاکرات با ليکود، در حال گفتگو برای تعيين شرائط پيوستن به دولت نتانياهواست. اما اکثريتی از برجسته ترين سياستمداران حزب کارگر با سرکشی در برابر باراک، دوشنبه نامه سرگشاده ای به نتانياهو منتشرکرده و به او هشداردادند که «مذاکرات تيم باراک ازنظرحزب کارگرغيرقانونی است».

برخی از سران حزب کارگر می گويند که اگر باراک وهمفکرانش برای پيوستن به دولت نتانياهو اصرارکنند، آنها از کارگر اخراج خواهند شد و اين ديرپاترين حزب اسرائيل دستخوش انشعابی بی سابقه خواهد شد.

اما باراک وهمفکرانش می گويند «اين آنها نيستند که موجب انشعاب شده اند و آنها تفکر اصلی کارگر را نمايندگی می کنند، و اين گروه مقابل است که تمرد کرده است.»

XS
SM
MD
LG