لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۵

مخالفت اکثریت یهودیان آمریکا با دیدگاه های لیبرمن


آويگدور ليبرمن
۶۹ درصد ازيهوديان آمريکا با ديدگاه های آويگدور ليبرمن رهبر حزب راستگرای «اسرائيل خانه ماست» مخالفت کرده و می گويند که در صورتی که وی پست مهمی در دولت اسرائيل بر عهده گيرد، در حمايت آنها از اسرائيل اثر منفی می گذارد.

۴۰ درصد از آنها گفته اند اگرليبرمن به هر مقام ارشدی در دولت جديد اسرائيل منصوب شود، حس همبستگی آنها با اسرائيل را کم می کند.

ليبرمن که حزب او در اين دوره از انتخابات کنست ۱۵ کرسی بدست آورد و هم پيمان اصلی دولت جديد اسرائيل است، در روزهای اخير توافق ائتلاف با نتانياهو را امضا کرد.

اين ديدگاه ها درنظرسنجی که ازسوی «جی استريت» لابی طرفدار اسرائيل دوشنبه در واشینگتن منتشر شد، بازتاب يافته است. «جی استريت» ديدگاه های جناح «کبوترها» ی يهوديان آمريکا در قبال اسرائيل است.

براساس اين نظرسنجی، ۷۶ درصد ازيهوديان آمريکا با انديشه «دوملت، دو کشور» موافقند. اين انديشه حامی استقلال فلسطين در جوار اسرائيل است. اين در حالی است که نتانياهو گفته که اين انديشه را قبول ندارد و «راهکارهای ديگری را ارائه خواهد کرد.»

۷۲ درصد از يهوديان آمريکائی گفته اند که از سياست های دولت اوباما در قبال نزاع فلسطينی- اسرائيلی خشنودند.

۷۶ درصد آنها بر اين باورند که اوباما «رويای برقراری صلح خاورميانه» را دارد.

۵۹ درصد از يهوديان آمريکائی براين باورند که جنگ ۲۲ روزه غزه نه تنها امنيتی برای اسرائيل به ارمغان نيآورد بلکه اسرائيل اکنون کشوری کمتر امن برای مردم يهودی است.

۶۰ درصد از يهوديان آمريکائی با آبادی سازی يهودی در کرانه باختری مخالفند.

اما درمورد هر آنچه که به ايران مربوط می شود، اختلاف نظر ميان يهوديان آمريکا بيشترمی شود.

۴۱ درصد می گويند تنها اگر معلوم شود که جمهوری اسلامی ايران به بمب اتمی دسترسی يافته، ازحمله نظامی حمايت می کنند اما ۴۰ درصد گفته اند حتی با داشتن بمب اتم در دست سران تهران نيز با حمله نظامی مخالفند و ۱۶ درصد گفته اند «نه اين، نه آن».

۳۹ درصد با مذاکره مستقيم دولت اوباما با جمهوری اسلامی موافقند و ۳۷ درصد آنرا بی فايده دانسته، با تماس مستقيم تهران- واشنگتن مخالفند.

نظرسنجی از يهوديان آمريکائی در روزهای اخير، و قبل از هم پيمان شدن حزب کارگر با نتانياهو انجام شده است. اگر همراهی حزب کارگر با دولت نتانياهو قطعيت يابد، اين امر در نظر يهوديان آمريکا اثر می گذارد و از نگرانی آنها نسبت به راستگرا بودن دولت تازه اسرائيل می کاهد.

يهوديان آمريکائی بطورسنتی حامی حزب دموکرات هستند. در انتخابات اخير حدود ۸۰ درصد آنها به باراک اوباما رای دادند.
XS
SM
MD
LG