لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۴۸

يوزپلنگ طلايی لوکارنو به یک فيلمساز ژاپنی رسید


شصتمين دوره جشنواره بين المللی فيلم لوکارنو از اول تا يازدهم ماه اوت در سوئيس برگزار شد.

جشنواره بين المللی فيلم لوکارنو شب شنبه به پايان رسيد و برندگان بخش های مختلف اعلام شدند و فیلم ژاپنی «تولدی دوباره» جایزه یوزپلنگ طلایی را دریافت کرد.


شصتمين دوره جشنواره بين المللی فيلم لوکارنو از اول تا يازدهم ماه اوت در سوئيس برگزار شد.


«تولدی دوباره» عشق سرکش ميان مادر يک قاتل با پدر مقتول را نشان می دهد که ماساهيرو کوباياشی، نويسنده فيلمنامه، کارگردان و بازيگر نقش اصلی آن است.


اين فيلم ۱۰۲ دقيقه ای تنها در لحظه آغاز فيلم ديالوگ کوتاهی دارد و ادامه فيلم از تقريبأ ۲۰ تکرار از سکانس های فيلم تشکيل شده است که هر بار تغييرات ظريف و کوچکی در آن ها صورت می گيرد.


«تولدی دوباره» عشق سرکش ميان مادر يک قاتل با پدر مقتول را نشان می دهد که ماساهيرو کوباياشی، نويسنده فيلمنامه، کارگردان و بازيگر نقش اصلی آن است.

در این جشنواره همچنین فيلم «خاطرات» به دليل به تصوير کشيدن عميق و موثر درک متقابل مردم و فرهنگ ها، جايزه ويژه هيات داوران را از آن خود کرد. اين فيلم ويدئويی را پدرو کوستا، هارون فرخی و و اوژن گرين ساخته اند.در بخش مسابقه لوکارنو ۱۹ فيلم از ۱۸ کشور جهان به نمايش درآمدند که ۱۵ فيلم، نخستين بار در جهان به نمايش گذاشته شدند. در اين ميان هفت فيلم، اولين فيلم بلند کارگردان های آن ها بودند.


جايزه بهترين کارگردانی را فيلمی فرانسوی – سوئدی به نام «کاپيتان آهاب» ساخته فيليپ رامو، فيلمساز فرانسوی دريافت کرد. اين فيلم روياپردازانه در باره کودکی کاپيتان آهاب، شخصيت رمان موبی ديک، نوشته هرمان ملويل است.


يوزپلنگ بهترين بازيگر زن را ماريان آلوارز اسپانيايی به خاطر بازی در فيلم «بهترين چيز از من» بدست آورد. در اين فيلم آلوارز در نقش زنی که برای زندگی عزيزترين فرد زندگی اش مبارزه می کند، نقش آفرينی کرده است.


جايزه امسال بهترين بازيگر مرد به دو بازيگر تعلق گرفت.


ميشل پيکولی، بازيگر ۸۱ ساله و از قديمی ترين بازيگران مطرح سينمای فرانسه و اروپا، به خاطر بازی در فيلم «زير بام پاريس» در نقش پيرمردی فقير و تنها، به همراه ميکل ونيتوچی، بازيگر ايتاليايی، برای بازی در فيلم «آن سوی مرزها»، در نقش بوکسوری غيرقانونی که در منجلاب زندگی فرو می غلتد؛ مشترکا يوزپلنگ طلايی بهترين بازيگر مرد را تصاحب کردند.


چو سانگ يوون، فيلمبردار کره ای برای تصاوير زيبايش در فيلم «پسران فردا»، درامی درباره جوانان از کره جنوبی نيز مورد توجه هيات داوران قرار گرفت و يوزپلنگ طلايی را دريافت کرد.


در بخش «سينماگران زمان حال» که در آن اولين فيلم سينماگران جوان به نمايش گذاشته می شود؛ يوزپلنگ طلايی به فيلم مجارستانی – آلمانی «تیجوت» ساخته بندک فليگ آوف تعلق گرفت. در اين بخش فيلم «آن سه» ساخته «نقی نعمتی» از ايران نيز حضور داشت.


در بخش مسابقه فيلم های کوتاه با نام «يوزپلنگ های فردا»، فيلم «والوری»، به کارگردانی آدريان سيتارو، فيلمساز رومانيايی «يوزپلنگ کوچک طلايی» را دريافت کرد.امسال از ايران علاوه بر فيلم «آن سه»، فيلم «هرات» کاری از سپيده فارسی در بخش «اينجا و جای ديگر» شرکت داشت و بزرگداشتی نیز برای رخشان بنی اعتماد ترتيب داده شد و در آن بار ديگر فیلم «روسری آبی» که سال ها پيش جايزه يوزپلنگ اين جشنواره را بدست آورده بود، نمايش داده شد.

هر سال در ميدان پيازا، در فضای باز و بر پرده بزرگ، فيلم های گوناگون از همه ژانرها به نمايش گذاشته می شوند و تماشاگران فيلم مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. امسال فيلم انگليسی «مرگ در يک مراسم خاکسپاری» ساخته فرانک اوز، برنده جايزه ۲۰ هزار فرانک سوئيسی تماشاگران شد.


فیلم های ایرانی شرکت کننده


امسال از ايران علاوه بر فيلم «آن سه»، فيلم «هرات» کاری از سپيده فارسی در بخش «اينجا و جای ديگر» شرکت داشت و بزرگداشتی نیز برای رخشان بنی اعتماد ترتيب داده شد و در آن بار ديگر فیلم «روسری آبی» که سال ها پيش جايزه يوزپلنگ اين جشنواره را بدست آورده بود، نمايش داده شد.


هيات داوران بخش مسابقه بين الملل امسال به مديريت ايرنه ژاکوب، بازيگر فرانسوی، شامل جيا ژانگ که، فيلمساز چينی و برنده شير طلايی ونيز سال ۲۰۰۶ برای «زندگی ساکن است»، ساوريو کوستانتزو که سال ۲۰۰۴ برای فيلم «شخصی» برنده يوزپلنگ طلايی لوکارنو شد، والتر کاروالو، فيلمبردار برزيلی، رومولد کارماکار، فيلمساز آلمانی و برونو تودشينی، بازيگر سوئيسی - فرانسوی، بود.


جشنواره لوکارنو به لحاظ قدمت پس از جشنواره فيلم ونيز از قديمی ترين جشنواره های جهان محسوب می شود.


XS
SM
MD
LG