لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۰۲

دور نهایی رای گیری برای انتخاب رییس جمهوری ترکیه


عبدالله گل، وزیر امور خارجه ترکیه که کاندیدای اصلی ریاست جمهوری است وفاداری خود را به سکولاریسم اعلام کرده است.

در حالی که انتظار می رود پارلمان ترکیه روز سه شنبه، ۲۷ اوت، عبدالله گل، وزیر امور خارجه این کشور را به عنوان رییس جمهوری انتخاب کند، رییس ستاد ارتش ترکیه هشدار داده که نظام سکولار در خطر افتاده است.


حزب اسلام گرای «عدالت و توسعه» که ۳۴۰ کرسی نمایندگی از ۵۵۰ کرسی مجلس را در اختیار دارد، می تواند به آسانی در دور سوم آقای گل را به ریاست جمهوری انتخاب کند.


بر خلاف دو دور اول که عبدالله گل برای انتخاب شدن به ریاست جمهوری احتیاج به دو سوم آرای نمایندگان داشت در دور سوم فقط احتیاج به ۲۷۶ رای مثبت دارد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتخاب شدن آقای گل به ریاست جمهوری پیروزی مهمی برای اسلام گرایان بر نیروهای سکولار این کشور محسوب می شود و ارتش این کشور که خود را پاسدار سکولاریسم می داند، نارضایتی شدید خود را از این مساله ابراز کرده است.


عبدالله گل بارها وفاداری خود را به سیستم سکولار اعلام کرده است و بسیاری انتخاب وی را گامی مثبت در جهت دمکراتیزه کردن کشور می دانند.


روزنامه انگلیسی زبان «ترکیش دیلی نیوز» می نویسد که «انتخاب عبدالله گل به عنوان رییس جمهوری ترکیه گامی در جهت پیشرفت دمکراسی در این کشور است و هر گونه ایجاد مانع در راه انتخاب پارلمان ترکیه فاجعه آور خواهد بود.»


نتایج یک نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد، ۷۶ درصد مردم در انتخابات عمومی ۲۲ ژوئیه رای خود را بر اساس انتظارات اقتصادی به صندوق ریختند و فقط ۱۱ درصد از مردم نگران وضعیت سکولاریسم در ترکیه هستند.

در ماه آوریل گذشته برای اولین بار حزب «عدالت و توسعه»، آقای گل را برای انتخاب شدن به عنوان رییس جمهوری ترکیه به پارلمان این کشور معرفی کرد ولی با مخالفت شدید ارتش و تظاهرات صدها هزار نفر از مردم این کشور روبرو شد.


بدنبال شکست پارلمان در انتخاب رییس جمهوری جدید ترکیه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، انتخابات عمومی زودهنگام برگزار کرد که در پی این انتخابات، حزب وی به پیروزی چشمگیری دست یافت.


نتایج یک نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شد نشان می دهد، ۷۶ درصد مردم در انتخابات عمومی ۲۲ ژوئیه رای خود را بر اساس انتظارات اقتصادی به صندوق ریختند و فقط ۱۱ درصد از مردم نگران وضعیت سکولاریسم در ترکیه هستند.


روزنامه جمهوریت کهاز هواداران سکولاریسم در این کشور محسوب می شود، با اشاره به عبدالله گل و همسر وی که با حجاب است می نویسد: «پارلمان این کشور شخصی را به ریاست جمهوری انتخاب می کند که از روسای جمهوری دیگر متفاوت است و این انتخاب موجب تنش در جامعه می شود تا اعتماد و صلح.»


XS
SM
MD
LG