لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۵۱

رییس مجلس ترکمنستان دستگیر شد


مطابق قانون اساسی ترکمنستان در صورت مرگ ریيس جمهوری، ریيس مجلس موقتا جانشين او می شود. پس از بازداشت رییس مجلس ترکمنستان، قربان قلی محمدوف، معاون نخست وزیر، به عنوان رییس جمهوری موقت کشور برگزیده شد.

با لغو مصونيت پارلمانی عوض گلدی عطايوف، ریيس مجلس ترکمنستان، دادستان اين کشور دستور بازداشت وی را صادر کرد.


هنوز مشخص نيست که رييس مجلس ترکمنستان چه زمانی بازداشت شده، اما خبرگزاری ها روز شنبه، ۲۳ دسامبر، خبر صدور حکم بازداشت وی را منتشر کردند.


به دنبال درگذشت صفرمرادنيازاف، شورای امنيت ملی ترکمنستان اعلام کرد که پرونده ای کيفری عليه رييس مجلس، در دادستانی مفتوح است و به همين دليل قربان قلی محمدوف معاون نخست وزير، موقتا به سمت رياست جمهوری برگزيده می شود.بازتاب وقایع ترکمنستان در وبلاگ ها را، می توانید در کلیک به خوانید.

هنوز گزارشی در مورد جزییات این پرونده منتشر نشده و مقامات ترکمنستان نیز درباره علت بازداشت رییس مجلس این کشور توضیح نداده اند.


با این حال برخی ناظران بازداشت وی را بدون ارتباط با مساله جانشینی صفر مراد نیازف رییس جمهوری ترکمنستان که پنجشنبه گذشته درگذشت نمی دانند.مطابق قانون اساسی ترکمنستان در صورت مرگ ریيس جمهوری، ریيس مجلس موقتا جانشين او می شود.


قربان قلی محمدوف، ریيس جمهوری موقت ترکمنستان شنبه ۲۳ دسامبر، با صدور فرمانی خانم آقجا نوربردی يوا ، نايب ریيس مجلس را به سمت رييس جديد پارلمان منصوب کرد.


قربان قلی محمدوف ، در اولين سخنرانی خود پس از انتصاب به اين سمت گفت:« انتخابات رياست جمهوری بر اساس موازين دمکراتيک برگزار خواهد شد.»


آقای محمدوف که سمت فرمانده موقت کل نيروهای مسلح را نيز برعهده گرفته است، افزود: «تاريخ برگزاری انتخابات و مسائل ديگر مربوط به آن، در نشست اضطراری مجلس خلق ترکمنستان، در پنجم دی ماه مشخص خواهد شد.»


او همچنين گفت:«ترکمنستان به تعهدات بين المللی خود پايبند می ماند.»


معاون نخست وزير و وزير بهداشت ترکمنستان روز پنجشنبه ۲۱ دسامبر و در پی درگذشت صفر مراد نيازاف، رييس جمهوری ترکمنستان، به طور موقت اداره امور اين کشور را به دست گرفت.براساس گزارش رسانه های دولتی ترکمنستان، صفر مراد نيازاف، در اثر سکته قلبی درگذشته است.
تلويزيون ترکمنستان پس از پخش خبر مرگ آقای نيازاف در خبری ديگر اعلام کرد که «قربان قلی محمد وف»، معاون نخست وزير و وزير بهداشت ترکمنستان در حال حاضر رييس دولت است.


گفته می شود خود آقای نيازاف، که نام خود را به روی ماه ژانويه گذاشته بود، هيچ وقت به فکر تعيين جانشين نبوده است.به گزارش رويترز، روز جمعه پايتخت کشور آرام به نظر می آيد و رهبران سياسی ترکمنستان قول دادند راه رييس جمهوری فقيد اين کشور را ادامه دهند و به عقايد آقای نيازاف پايبند بمانند.


وی در کتابی به نام « روح نامه » عقايد خود را درباره فرهنگ و زبان ترکمن ها نوشته و تدريس آن را در مدارس و دانشگاه ها اجباری کرد.


با اين همه به نظر می رسد انتخاب جانشين آقای نيازاف می تواند با چالش هايی همراه باشد.


بر اساس قانون اساسی ترکمنستان، درصورت مرگ رييس جمهوری، رييس مجلس به طور موقت اداره امور رابه دست می گيرد.


به اين ترتيب، انتخاب قربان قلی محمدوف به اين سمت با قانون اساسی ترکمنستان در تعارض قرار می گيرد که می گويد رييس پارلمان بايد به مدت سه ماه چنين سمتی را برعهده گيرد و در اين فاصله زمانی نيز مقدمات برگزاری انتخابات را فراهم کند.


اما در بيانيه شورای امنيت ملی ترکمنستان گفته شده به دليل وجود يک پرونده کيفری عليه عوض گلدی عطايف، رييس مجلس، معاون نخست وزير به طور موقت به سمت رياست جمهوری برگزيده شده است.


در اين بيانيه، اشاره ای به جزييات اتهام های رييس مجلس هنوز اعلام نشده است.


پيشتر منابع روسی گفته بودند که اتهاماتی متوجه آقای عطايف شده است هرچند نوع اين اتهامات اعلام نگرديد.


قرار است که روز سه شنبه شورای خلق ترکمنستان، برای بحث درباره رييس جمهوری آينده نشستی را برگزار کند. نزديک به سه هزار نماينده اين شورا در جايی که هنوز مشخص نشده، گرد هم خواهند آمد.


اين شورا برای آخرين بار در سال ۱۹۹۹ تشکيل جلسه داد که در جريان آن، صفر مراد نيازاف به عنوان رييس جمهوری مادام العمر ترکمنستان انتخاب شد.


اما اکنون مرگ صفر مراد نيازاف، رييس جمهوری ترکمنستان، اين کشور را با يک خلاء بزرگ در رهبری روبه رو کرده است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG