لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۱۰

حمله راکتی طالبان به محل سخنرانی حامد کرزای


در استان زابل در جنوب افغانستان نیروهای ناتو و ارتش افغانستان با شورشیان در گیر شدند.

در جريان پرتاب راکت به سوی محل سخنرانی حامد کرزی به وی آسيبی نرسيده است.


مقام های رسمی دولت افغانستان روز يکشنبه تاييد کردند که در جريان سخنرانی حامد کرزی در غزنه، چند راکت به سوی محل سخنرانی وی پرتاب شد، که به آقای کرزی و همراهانش آسيبی نرسيد.


حامد کرزی روز يکشنبه، بدون اطلاع قبلی برای ديدار و بررسی مشکلات مردم به شهر آندار در ولايت غزنه رفته بود که چند راکت به سوی محل سخنرانی او پرتاب شد.


طالبان مسووليت پرتاب اين راکت ها را بر عهده گرفته اند.کشته شدن شماری از طالبان


در همین حال، مقامات افغان روز یکشنبه دهم ژوئن اعلام کردند که در جریان درگیری بین نیروهای پلیس و شورشیان طالبان در شمال غربی افغانستان ۲۰ نفر از طالبان و دو پلیس کشته شدند.


گزارش دیگری حاکیست که در جنوب افغانستان نیز ۲۷ نفر از شورشیان بر اثر حملات هوایی جان باختند.


ژنرال محمد ایوب نایزار، رییس پلیس استان بادغیس گفت که در روز شنبه چند پاسگاه پلیس در استان بادغیس مورد سه حمله جداگانه توسط شورشیان واقع شده است.


به گفته این ژنرال، پلیس افغانستان موفق به عقب راندن شورشیان شده است.


به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات دولتی اعلام کردند که درگیری بین شورشیان و پلیس شش ساعت طول کشید. بر اثر این درگیری ها دو پلیس و ۲۰ نفر که گفته می شود از نیروهای شورشی بودند کشته شدند.


این مقامات افزودند که در حال حاضر تمامی منطقه تحت کنترل دولت است.


بر اساس گزارش خبرگزاری ها، در بهار امسال خشونت در افغانستان افزایش شدیدی یافته است. در پنج ماهه اول سال جاری میلادی حدود ۲۲۰۰ نفر که اکثر آنها شورشی بودند کشته شده اند.

گزارش دیگری حاکیست که در استان زابل در جنوب افغانستان نیز نیروهای ناتو و ارتش افغانستان با شورشیان در گیر شدند.


ژنرال محمد ظاهر عظیمی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در این مورد گفت که مواضع شورشیان مورد حملات هوایی قرار گرفته و ۲۷ نفر که گفته می شود از اعضای طالبان هستند کشته شدند.


به گفته این ژنرال هیچ گزارشی از تلفات غیرنظامیان در دست نیست.


در هیمن حال، وزیر دفاع بریتانیا اعلام کرد که یک سرباز بریتانیایی روز شنبه در استان هلمند کشته شده و چهار نفر دیگر از سربازان بریتانیا مجروح شدند.


بر اساس گزارش خبرگزاری ها، در بهار امسال خشونت در افغانستان افزایش شدیدی یافته است. تاکنون در سال جاری میلادی حدود ۲۲۰۰ نفر که اکثر آنها شورشی بودند کشته شدند.


از سوی دیگر روز یکشنبه اعلام شد که بیش از صد نفر از رهبران قبایل و خویشاوندان ملا دادالله، فرمانده نظامی طالبان در مراسم تشیع جنازه وی شرکت کردند.


ملا دادالله ماه گذشته در عملیاتی تحت رهبری آمریکا کشته شد. طالبان جنازه ملا دادالله را با چهار گروگان افغان معاوضه کرد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG