لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۲۲

معاون وزیر کار: به بانوان افغان اجازه کار داده نشده است


حميد حاجی‌عبدالوهاب
حميد حاجی‌عبدالوهاب،معاون کارآفرينی و توسعه اشتغال وزارت کار و امور اجتماعی، شنبه اعلام کرد که به بانوان افغان اجازه کار داده نشده است و اگر در منزلی زن افغان به کار گرفته شود بايد حتما مجوز اشتغال داشته باشد که مجوز هم به آنها داده نمی‌شود بنابراين اين کار قانونی نيست.

به گفته مقام های ايرانی، افزون بر ۹۰۰ هزار پناهنده ثبت شده افغان، هزاران نفر نيز در ايران به صورت غير قانونی زندگی می کنند.

به گزارش خبرگزاری نيمه رسمی دانشجويان ايران، ايسنا، معاون وزير کار طبق طرح ساماندهی کارگران خارجی هر ۱۵ روز يک‌بار اتباع خارجی بايد به اداره‌ کار مربوطه مراجعه کنند و اين افراد نمی‌توانند در ۱۳ استان گيلان، خراسان شمالی، اردبيل، آذربايجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ايلام، خوزستان، زنجان، همدان، چهارمحال بختياری، لرستان و سيستان و بلوچستان مشغول به کار شوند.

معاون وزير کار در اين مورد افزود که البته اين محدوديت برای کسانی که زنان ايرانی دارند يا اينکه دارای گذرنامه‌ هستند وجود ندارد اما به دليل مسائل امنيتی و وضعيت بازار کار کشورمان اشتغال در اين استان‌ها ممنوع اعلام شده است.

طبق تصمیم دولت ایران اتباع افغان و عراقی در بسیاری از استان های کشور حق اقامت ندارند.

در اواسط سال گذشته خورشیدی روزنامه اعتماد نوشت که «اقامت غيرقانونی بيش از دو ميليون مهاجر افغان در ايران، دولت را وادار کرده است حضور اين مهاجران را در پاره ای از نقاط کشور که رشد بيکاری بالايی دارند، ممنوع اعلام کند.»

به نوشته اعتماد «در بخشنامه ثبت نام و ادامه تحصيل دانش آموزان اتباع خارجي در ايران، مناطق ممنوعه اسكان و اقامت اتباع خارجي به خصوص افغاني و عراقي مشخص شده است.براساس اين بخشنامه اقامت اتباع افغان در استان هاي لرستان، مازندران، چهارمحال و بختياري، كهكيلويه و بوير احمد، آذربايجان شرقي، همدان، گيلان و خوزستان ممنوع است. علاوه بر اين اقامت اتباع افغان و عراقي در استان هاي خراسان شمالی، و سيستان و بلوچستان نيز ممنوع اعلام شده است.»

XS
SM
MD
LG