لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۳۵

احمدی‌نژاد شرایط زندان دو جوان آمریکایی را «مانند هتل» توصیف کرد


آن کاری، خبرنگار ان‌بی‌سی در کنار محمود احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد، رئيس جمهور ايران، در مصاحبه با شبکه آمريکايی ان‌بی‌سی که روز سه‌شنبه پخش شد شرايط زندان دو جوان آمريکايی در ايران را «مانند هتل» توصیف کرد.

وی همچنين از آمريکا خواست ايرانی‌های زندانی در اين کشور را آزاد کند.

از سوی دیگر در حالی که وی اعلام کرده است این دو شهروند آمریکایی تا دو روز آینده آزاد می‌شوند، قوه قضائیه جمهوری اسلامی اعلام کرد که دو جوان آمریکایی زندانی در ایران آزاد نشده‌اند و درخواست وکلای مدافع آنان مبنی بر صدور قرار وثیقه و آزادی «در دست بررسی است».

آقای احمدی‌نژاد به آن کاری، خبرنگار ان‌بی‌سی، در تهران گفت که «آيا مشکل اين دو آمريکايی زندانی هستند؟ ما آنها را به خاطر مسائل بشردوستانه آزاد می‌کنيم».

شين باوئر و جاش فتال، دو شهروند آمريکايی، حدود ۲۰ روز پيش در دادگاهی در تهران به اتهام «جاسوسی و ورود غيرقانونی» به خاک ايران به هشت سال زندان محکوم شدند.

در همین حال سارا شورد، نامزد شین باوئر، که خود نیز مدتی در زندان اوین محبوس بود اواخر خردادماه از «آزار و اذیت» جاش فتال و شین باوئر در زندان اوین پیش از آزادی خود خبر داده بود.

محمود احمدی‌نژاد افزود که مشکل سياست خصمانه رهبران آمريکا در قبال ايران است.


آقای احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال که چه پیامی برای باراک اوباما دارد گفت که باراک اوباما در زمان کارزار انتخاباتی خود شعارهای زیادی داد، ولی در عمل اتفاقی نیفتاد. احمدی‌نژاد افزود که «در سیاست آمریکا در قبال افغانستان، عراق و یا ایران چه اتفاقی افتاده است؟»

محمود احمدی‌نژاد همچنین در مورد «نگرانی فزاینده» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از «فعالیت‌های هسته‌ای ایران» گفت: «رفتار آژانس اعتباری برای این نهاد باقی نگذاشته است.»

وی افزود: «ما نیازی به سلاح هسته‌ای نداریم.» و اضافه کرد که هیچ نگرانی از حمله به ایران ندارد.

این در حالی است که نيکلا سرکوزی، رئيس جمهور فرانسه، روز چهارشنبه، نهم شهريورماه، هشدار داد که اقدامات و رویکرد ايران در برنامه موشکی و هسته‌اي‌اش ممکن است به حمله نظامی پيش‌گيرانه به تاسيسات ایران منجر شود که چنین رویدادی می‌تواند بحران بزرگی را در پی داشته باشد.

مصاحبه آقای احمدی‌نژاد با «ان‌بی‌سی» بخشی از گزارشی است که این شبکه با عنوان «یک روز از زندگی رئیس جمهور ایران» پخش کرده است.

به گزارش ان‌بی‌سی، محمود احمدی‌نژاد پس از نماز صبح در ساعت پنج صبح، با محافظانش به سبک «راکی» [قهرمان فیلمی به همین نام با شرکت سیلوستر استالون] می‌دود و نیم ساعتی ورزش می‌کند. یکی از دستیارانش می گوید وی سه ساعت بیشتر نمی‌خوابد و حتی رهبر جمهوری اسلامی به وی توصیه کرده کمتر کار کند.

خبرنگار ان‌بی‌سی همچنين می‌گويد در حالی که محمود احمدی‌نژاد قرار است اين ماه در نشست عمومی سازمان ملل شرکت کند، وی بار ديگر در سالگرد حادثه ۱۱ سپتامبر اين رويداد را «يک بازی طراحی شده» و «بهانه‌ای» برای حمله‌های آمريکا ناميد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG