لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۴:۱۹

تاثير مستقيم مالاريا و ايدز بر شيوع يکديگر


مجله ساینس: مالاریا به انتشار ویروس « اچ ای وی» در آفریقا دامن می زند.

گزارشی که اخيرا توسط گروهی از دانشمندان در مجله ی «ساينس» به چاپ رسيد، نشان می دهد که مالاریا به انتشار ویروس « اچ ای وی» در آفریقا دامن می زند.


مالاريا بار ويروسی «اچ آی وی» در خون فرد آلوده را به شدت بالا ميبرد و بيماران را به شدت در مقابل شريک جنسی آلوده به این ويروس، آسيب پذير ميسازد.


به گفته «ليث ابورداد» نويسنده اين تحقيق علمی، ازمرکز تحقيقات سرطان سياتل و دانشگاه واشنگتن، بار ويروسی بالاتر در خون انتشار بيشتر ویروس «اچ ای وی» را به دنبال دارد و موجب افزايش تعداد این ويروس می شود.


از سوی ديگر ویروس « اچ ای وی» نيز به انتشار مالاريا دامن می زند چراکه مبتلايان به این ویروس به دليل سيستم دفاعی ضعيف بدنشان گرايش و آسيب پذيری بيشتری نسبت به مالاريا دارند.


به نوشته اين تحقيق علمی، دانشمندان زمانی از انتشار ویروس «اچ ای وی» در کشورهای افريقايی متعجب شدند که فهميدند رفتارهای پرخطر جنسی ساکنان اين مناطق، دليل کافی برای انتشار ويروس «اچ آی وی» نيست و عوامل ديگری بايد در اين ميان نقش داشته باشند.


اين دانشمندان کار خود را بر شهر کيسومو در کنيا متمرکز کردند. افراد زیادی در این شهر به مالاریا و ویروس « اچ ای وی» مبتلا هستند.


مالاریا باعث مبتلا شدن ۵ درصد از مردم این منطقه به ویروس «اچ ای وی» شده و ۱۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به مالاريا، اين بيماری را در نتيجه ابتلا به ویروس « اچ آی وی»، دريافت کرده اند.


XS
SM
MD
LG