لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۰۲

عباس عراقچی،عضو ارشد هیأت مذاکره کننده هسته ای، وارد ژنو شد


عباس عراقچی
عباس عراقچی،معاون وزارت خارجه و عضو ارشد تيم مذاکره ‌کننده هسته‌ای ايران، به منظورحل و فصل چند نکته باقی مانده از مذاکرات کارشناسی ايران و۱+۵، روز پنجشنبه وارد ژنو شد.
ديدار عباس عراقچی با «هلگا اشميد» معاون کاترين اشتون، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا قرار است در ساعت ۱۸ به وقت ژنو (۲۰ و سی دقيقه به وقت تهران) انجام گيرد.
به گزارش خبرگزاری مهر، به دليل سفر «وندی شرمن» عضو ارشد مذاکره کننده آمريکا به ژنو، ممکن است ديدار عباس عراقچی به صورت سه جانبه با «هلگا اشميد» و «وندی شرمن» صورت گيرد.
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه٬ ۱۸ دی‌ماه٬ در گزارشی اختصاصی به نقل از دیپلمات‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود٬ آورد که یکی از این مسائل حل نشده که در مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در ژنو مطرح خواهد شد٬ تحقیق بر روی نسل جدید سانتریفیوژها و توسعه آنها است که ایران از نصبشان خبر داده است.
علی‌اکبر صالحی٬ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هشتم دی‌ماه اعلام کرد «هزار ماشین سانتریفیوژ نسل دوم (IR-2m) نصب کرده‌ایم٬ اما با توجه به مذاکرات هسته‌ای که در حال انجام است٬ گاز UF6 به آن‌ها تزریق نکرده‌ایم.»
او یک روز پیش از آن نیز گفته بود که نسل جدید سانتریفیوژها در حال ساخت است٬ اما تا زمانی که به تولید انبوه برسند٬ باید تمامی آزمون‌های لازم روی آنها انجام شود.
به دنبال توافق ژنو٬ ایران و ۱+۵ مذاکرات کارشناسی خود را آغاز کردند. طرفین تاکنون سه دور در وین و ژنو با یکدیگر گفت‌و‌گوی کارشناسی داشته‌اند که دور سوم این مذاکرات ۹ دی‌ماه در ژنو آغاز شد و تا ساعت هفت صبح روز بعد ادامه داشت.
دور بعدی این مذاکرات ۱۹ و ۲۰ دی‌ماه در سطح معاونان سیاسی در ژنو برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG