لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۰۹

پلیس ارمنستان به مخالفان معترض حمله کرد


تظاهرات اپوزیسیون ارمنستان در ایراوان. عکس از فوتولور.

پليس ارمنستان، روز شنبه، به تجمع هزار و پانصد نفری حاميان اپوزيسيون، در ميدان آزادی ايروان، پايتخت اين کشور، حمله کرده و آنها را متفرق ساخت.


تجمع کنندگان به نتايج انتخابات رياست جمهوری ارمنستان که ۱۹ فوريه برگزار شد، اعتراض داشتند.
تظاهرات که از ۱۹ فوريه آغاز شده و تا روز شنبه ادامه پیدا کرده است.


در روزهای نخست، ده ها هزار نفر به پشتيبانی از لئون تر پطروسيان، رييس جمهوری سابق ارمنستان و نفر دوم انتخابات ۱۹ فوريه دست به تظاهرات زدند.


بخشی از اپوزيسيون ارمنستان می گويد که در انتخابات رياست جمهوری ۱۹ فوريه در ارمنستان تقلب شده و خواستار باطل شدن رای نهايی شده اند.


سرژ سرکيسيان، نخست وزیر ارمنستان، با اخذ حدود ۵۳ درصد از آرا برنده این انتخابات اعلام شد و آقای تر پطروسيان فقط به حدود ۲۲ درصد آرا دست يافت.


به گفته شاهدان، نيروهای پليس و وزارت کشور صبح روز شنبه ميدان آزادی ايروان را محاصره کردند و با استفاده از باتون، گاز اشک آور و شوک الکتريکی تجمع کنندگان را متفرق ساختند که در جريان آن، عده ای مجروح شدند. همچنين تعدادی از اين افراد با اتوبوس به ايستگاه پليس منتقل شدند.


«من از مردم خواستم که آرامش خود را حفظ کنند ولی ماموران امنيتی بدون اين که حرفی بزنند شروع به کتک زدن مردم کردند.»
لئون در پطروسیان، رییس جمهوری ارمنستان

لئون تر پتروسيان و شش نفر از چهر های سرشناس اپوزيسيون نيز تحت بازداشت خانگی قرار گرفته است.


لئون تر پطروسيان به راديوی اروپای آزاد/ راديو آزادی در مورد حمله پليس به تظاهرکنندگان گفت : «من از مردم خواستم که آرامش خود را حفظ کنند ولی ماموران امنيتی بدون اين که حرفی بزنند شروع به کتک زدن مردم کردند.»


وی افزود که ماموران پليس وی را به خانه اش برده اند. مقامات ارمنستان نيز ادعا می کنند که چند نفر از ماموران پليس بر اثر حمله تظاهرکنندگان زخمی شده اند و مقاديری اسلحه در محل تظاهرات به دست پليس افتاده است.


به گزارش رويترز، پليس ارمنستان اعلام کرده است که همه چيز در ايروان تحت کنترل است. پليس ارمنستان افزود که تظاهرکنندگان به سوی پليس سنگ پرتاب کرده اند.


نمايندگان سازمان امنيت و همکاری اروپا که بر اين انتخابات نظارت داشتند اعلام کرده اند که انتخابات رياست جمهوری ارمنستان تا حدود زيادی مبتنی بر استانداردهای دموکراتيک بوده هرچند به گفته آن ها کاستی هايی نيز داشته است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG