لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۷:۴۶

دادگاه هفت شهروند بهایی به تعویق افتاد


ديان علائی
ديان علايی،نماينده جامعه بهايی در دفتر ژنو سازمان ملل متحد در گفتگويی با راديو فردا می گويد که دادگاه هفت شهروند بهايی که قرار بود روز شنبه برگزار شود، به تعويق افتاده است.

خانم علائی می گويد که مقامات قضائی به خانواده های اين هفت بهايی بازداشت شده اطلاع داده که دادگاه اين افراد به تعويق افتاده ولی مشخص نشده چه روزی اين دادگاه برگزار می شود.

خانم علائی بار ديگر اين اتهامات را رد کرده و می گويد که وکلای اين هفت نفر يعنی شيرين عبادی، پيش از خارج شدن از ايران، و عبدالفتاح سلطانی، پيش از دستگيری، موفق به تماس با موکلانشان نشده اند.

پیشتر اعلام شده بود که هفت شهروند بهایی قرار است روز شنبه در دادگاه انقلاب تهران به اتهام فساد فی‌الارض، جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام محاکمه می‌شوند.

سازمان عفو بین‌الملل که می‌گوید این هفت نفر در صورت محکوم شدن با مجازات اعدام روبه‌رو خواهند شد از مقامات دولت جمهوری اسلامی خواستار آزادی آنها شده است.

جامعه بین المللی بهائیان می‌گوید اتهام جاسوسی برای اسرائیل که «سال‌ها علیه بهاییان ایرانی مطرح شده است» تنها از این مسئله ریشه می‌گیرد که مرکز جهانی بهاییان در کشور اسرائیل واقع است.

هفت عضو تشکيلات جامعه بهایی ايران که در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۷ دستگیر شدند و هم‌اکنون در زندان به سر می‌برند عبارتند از مهوش ثابت، فريبا کمال‌آبادی، جمال‌الدين خانجانی، عفيف نعيمی، سعيد رضايی، بهروز توکلی و وحيد تيزفهم که به گفته جامعه بهاییان خارج وظیفه بررسی مشکلات پیروان این آیین در ایران را بر عهده داشتند.

روز پنج شنبه گذشته نیز کميسيون بین‌المللی آزادی دینی در آمریکا در بيانيه‌ای از دولت ايران خواست که از محاکمه اين هفت نفر به اتهام جاسوسی برای اسرائيل و ارتداد دينی صرف‌نظر کند و مقدمات آزادی آنها را فراهم سازد.

اين بيانيه در پاسخ به نامه‌ای صادر شد که خانم رکسانا صابری، خبرنگار ايرانی آمريکايی، خطاب به اين کميسيون نوشته بود.
XS
SM
MD
LG