لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ تیر ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۳۹

«برنامه سیستماتیک برای نابودی جامعه بهایی در ایران»


رهبران زندانی بهائیان ایران
برخی خبرها حاکی از آن است که در روزهای اخير تعدادی از بهاييان توسط ماموران امنيتی در تهران بازداشت شده اند.
سيمين فهند دژ، نماينده جامعه جهانی بهائيان در سازمان ملل متحد، با تاييد اين بازداشت ها به رادیو فردا می گويد:
در طول يک هفته گذشته شش شهروند بهايی در تهران دستگير شده اند و با اينکه ما در مورد علت دقيق بازداشت شان اطلاعات زيادی نداريم، ولی می دانيم که اخيرا فشار روی جامعه بهايی بسيار زياد شده است.
همه افرادی هم که دستگير شده اند به خاطر باورهای دينی شان بوده است.
به اين نکته بايد اشاره کنم که در طول يکسال گذشته فشار روی جامعه بهايی به شدت زياد شده است به طوری که ما الان شاهديم که بيش از صد بهايی در زندان به سر می برند و آنهايی هم که آزاد شده اند با قيد وثيقه های سنگين بوده است.
در حقيقت اين رفتاری که دارد در ايران با بهائيان انجام می شود ، جزيی از يک برنامه سيستماتيک برای نابودی جامعه بهايی در ايران است.
چون فشارهايی که بر روی بهائيان وارد می شود فقط محدود به دستگيری نيست. بلکه بهائيان در ايران حق کسب و کار و حق ادامه تحصيل ندارند و حکومت ايران دارد سعی می کند کاری بکند که جامعه بهاييان در ايران يا دينشان را ترک کنند و يا اينکه از ايران خارج شوند.
به جز خبر بازداشت شش بهايی در تهران، خبرهای ديگری هم در مورد تعداد ديگری از بهائيان منتشر شده بود که طی همين روزهای اخير بازداشت شده اند.
در مورد آنها چه اطلاعی داريد؟
اخيرا خانم فاران حسامی که همسرشان آقای کامران رحيميان که پيش از اين در زندان در حال سپری کردن چهار سال حکم زندانشان بودند، دستگير شدند.
اين زوج چون در ايران حق تحصيل نداشتند مدرک دانشگاهی خودشان را از دانشگاهی در کانادا اخذ کرده و بعد به ايران بازگشتند و در ايران به طور خصوصی کار می کردند.
به همين خاطر به آنها گفته شد که مدرکشان غير قانونی است و به همين دليل هم کارشان قانونی نيست. و به همين علت هم آنها را دستگير کردند.
نکته ناراحت کننده اينجاست که اين زوج يک کودک سه ساله دارند که به خاطر دستگيری پدر و مادرش، الان بی سرپرست است.
الان شما مطلعيد که اين کودک نزد چه کسی نگهداری می شود؟
خبر دقيقی در اين مورد نداريم ولی از اين نمونه ها در شهرهای ديگر هم می بينيم. به طورمثال يک زوج بهايی که هر دو به زندانی در شيراز منتقل شده اند، کودک دو و نيم ساله شان اوايل با مادرش به زندان برده شد و بعد از آن هم در شرايط فعلی با مادر بزرگ و پدربزرگ سالمندش زندگی می کند.
خانم حسامی و آقای رحيميان چه شغلی داشتند؟ چون شما گفتيد که به طور خصوصی کار می کردند؟
بله. اين دو از دانشگاه کانادايی مدرک روانشناسی گرفته و با موسسه علمی آزاد بهائيان در ايران به عنوان مشاور روانشناس همکاری می کردند.
به همين دليل هم با اينکه مدرکشان از يک دانشگاه معتبر کانادايی گرفته شده بود، گفتند که مدرکشان معتبر نبوده و به همين دليل هم کارشان در ايران غير قانونی است.
اتهامات ديگر خانم فاران حسامی عضويت در جامعه بهايی و اقدام عليه امنيت ملی بوده است که اين دو اتهام کاملا بی اساس و بی پايه است.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG