لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۵۳

شکست بسکتباليست های ايران در آمريکا


تیم بسکتبال ایران به آمریکا سفر کرده تا با تیم های لیگ ان بی ای -دی چند بازی دوستانه انجام دهد.

تيم ملی بسکتبال ايران روز شنبه در نخستين بازی آماده سازی برای المپيک ۲۰۰۸، در آمريکا، ۷۹ بر ۶۰ مغلوب تيم برگزيدگان ليگ دوم بسکتبال حرفه ای آمریکا یا «ان بی ای- دی» شد.


اين مسابقه در حضور ۱۹ هزار و ۹۱۰ تماشاگر شهر سالت ليک سيتی، ايالت يوتا انجام شد و روز بيستم ژوئیه مسابقه ديگری بين اين دو تيم برگزار می شود.


ليگ «ان بی ای- دی » در چارچوب ليگ تابستانی «ان بی ای» با تيم ملی ايران به عنوان قهرمان آسيا بازی کرد.


در پايان وقت نخست اين مسابقه دو تيم ۱۸ بر ۱۸ مساوی بودند. اما در وقت دوم ۲۴ بر ۱۵، در وقت سوم ۱۷ بر ۱۶ و در وقت چهارم ۲۰ بر ۱۱ برتری با آمريکا بود و کارل اليوت با يازده امتياز برترين بازيکن تيم آمريکايی بود.


گلن مک گون با ده امتياز و ده ريباند از بازيکنان موفق تيم ميزبان نشان داد. در تيم ملی ايران، که برای آمادگی هرچه بيشتر در بازی های المپيک ۲۰۰۸ پکن به آمريکا سفر کرده است، صمد نيکخواه بهرامی و حامد حدادی هر کدام با ۲۳ و ۱۱ امتياز پرثمرترين بازيکن بودند.


بازيکنان تيم ملی ايران از بازيکنان زير تشکيل شده بود: صمد نيکخواه بهرامی، اوشين ساهاکيان، حامد حدادی، امير امينی، ايمان زندی، حامد آفاق، جواد داوری، اصغر کاردوست، حامد سهرابنژاد، موسی نبی پور و محمدرضا اکبری.


سرمربی تيم ملی ايران رايکو ترومن از صربستان بود. از ۱۶ بازيکن اعزامی به آمريکا سعيد داورپناه، آرن داودی، مهدی کامرانی، هومن رضايی و جابر روزبهانی بازی نکردند.


خبرگزاری رويترز، از واشينگتن گزارش داد که درست به هنگامی که حرکاتی قهرآميز بين تهران و واشينگتن در جريان است، به همان شکل آمريکا تلاش می کند تا از طريق مبادلات ورزشی نطير مسابقه اين هفته با تيم ملی بسکتبال ايران، به ايران برسد.


حامد حدادی ( احدادی )، بازيکن تيم ملی بسکتبال ايران در ميان نه بازيکن ايرانی است که به دعوت اتحاديه ملی بسکتبال آمريکا و وزارت امور خارجه، برای آمادگی در المپيک ۲۰۰۸، در سفری هشت روزه در سالت ليک سيتی در ايالت يوتا به آمريکا آمده است.


او در گفت و گويی تلفنی با رويترز از استقبالی که از تيم ملی ايران در يوتا به عمل آمد، با شگفتی اظهار خشنودی کرد زيرا هراس داشت که ممکن است عليه آنان اعتراض هايی صورت گيرد.


حدادی از طريق يک مترجم، که از سوی وزارت امور خارجه تعيين شده بود، گفت: «مردم بسيار با ما مهربان بودند. پيش از آن فشار روحی من اين بود که آمريکا به گونه ای ديگر باشد.»

حدادی که در سانتر تيمش بازی می کند، اميدوار است که چنين مبادلاتی سرانجام به ايجاد رابطه بين دو کشور منجر شود. اين دو کشور از سال ۱۹۸۰ تا کنون رابطه ديپلماتيک ندارند.


حدادی گفت: «وقتی ما با يکديگر بازی می کنيم اين يک مبارزه خوب است، چون ما را به يکديگر می رساند و باعث نزديکی بيشتر ما می شود.»


در حالی که هدف اصلی از سفر بسکتبال پرتاب توپ به حلقه بسکتبال است، سازمان دهندگان همچنين قصد دارند برنامه های اجتماعی و فرهنگی از جمله ديدار از مراکز خريد (شاپينگ مال) و رودئو را بگنجانند.


در پاسخ به مورد روش سياسی ايران و يا اين که واکنش هايی در بازگشت به تهران به دليل اين سفر به ويژه در اوج تنش بين دو کشور پيش خواهد آمد و يا نه، حدادی از دادن پاسخ خود داری کرد.


در حال حاضر رابطه دو کشور به دليل برنامه های هسته ای ايران، بسيار پرتنش شده، اما واشينگتن در ايجاد رابطه با تهران تغيير تاکتيک داده است.


آمريکا اعلام کرد که يک ديپلمات بلند پايه را برای گفت و گوی مشترک با مذاکره کنندگان برنامه هسته ای ايران به ژنو می فرستد.


گلی عامری، معاون وزارت امور خارجه آمريکا در امور آموزش و فرهنگ، که متولد تهران است، گفت که آرزو دارد چنين مبادلات انسانی روی ديگر آمريکا را نشان داده باشد. او افزود:« من خودم به عنوان نخستين نسل آمريکايی برايم غيرممکن می نمود که کسی به آمريکا بيايد و عاشق آن نشود. جامعه ايران بسيار جوان، پرهيزکار و پيچيده است که بسيار تمايل دارد با دنيا و به ويژه آمريکا ارتباط برقرار کند.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG