لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۲۰
فيلم مستند مهران تمدن، «بسيجی» از روز چهارشنبه در سينماهای فرانسه اکران شده است. به نوشته لوموند این فیلم در سال ۲۰۰۹ قبل از سرکوب معترضان به نتايج انتخابات رياست جمهوری فيلم‌برداری شده است.

فيلم «بسیجی» از يک سو داستان شخصی آقای تمدن، روشنفکر ايرانی، است که جايگاه خود را در جامعه ایران پيدا نمی‌کند و از سوی دیگر روایت برخی از هواداران پر و پا قرص جمهوری اسلامی است که به هر قيمت می‌خواهند حکومت را حفظ کنند.

مهران تمدن سال ۲۰۰۰ پس از ۱۶ سال زندگی در فرانسه به ايران باز می‌گردد و مشغول حرفه خود يعنی معماری می‌شود. وی سال ۲۰۰۷ فیلم خود را آغاز می‌کند.آقای تمدن پيش از «بسيجی»، مستند ديگری به نام «بهشت زهرا؛ مادران شهدا» ساخته است. آقای تمدن پیشتر به سایت «پیپلز ورد» گفته بود اولین بار با بسیجی‌ها در زمان تهیه این فیلم در بهشت زهرا آشنا شده است. وی می‌گوید آنها اغلب به آن مکان می‌آیند و رابطه غریبی با مرگ دارند.

آقای تمدن که پدرش از اعضای حزب توده بوده و خود به هیچ‌وجه مذهبی نیست، سعی می‌کند با بسیجی‌ها باب گفت‌وگو را باز کند. وی به کسانی که چشم در چشم زنان نگاه نمی‌کنند می‌گوید که در فرانسه دوست دختر داشته است.

فیلم ایرانی-سوئیسی-فرانسوی «بسیجی» در فستیوال‌های متعدد به نمایش درآمده است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG