لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۰
ايويکا اوليچ کروآت سه گل زد تا بايرن مونيخ آلمان در خانه ليون فرانسه سه بر صفر پيروز شود و به مرحله پايانی ليگ فوتبال قهرمانان اروپا راه یابد.

مسابقه پايانی در مادريد اسپانيا انجام می شود و اينتر ميلان ايتاليا بعد از پيروزی سه بر يک در سانسيرو بر بارسلونای اسپانيا، مدافع عنوان قهرمانی، امشب (چهارشنبه) در بارسلون تعيين کننده حريف بايرن مونيخ خواهد بود.

پس از پيروزی يک بر صفر بايرن در مسابقه رفت مونيخ، مرد اول مسابقه برگشت اوليچ ناآرام بود که هر سه گل تيمش را زد تا مردان فان خال هلندی با اقتداری دور از تصور، «فيناليست» شود. آخرين قهرمانی بايرن مونيخ در معتبرترين جام باشگاهی جهان به سال ۲۰۰۱ بود.

گل نخست اوليچ در نيمه نخست به ثمر رسيد و دو گل بعدی او همه روياهای تيم غول کش فرانسوی را به ياس بدل کرد. ليون آهنگ آن داشت که برای نخستين بار به فينال اروپايی صعود کند اما پس از اين که باستوس و بافه تيمبی دو موقعيت گل را هدر دادند، سرنوشت شب سنگينش رقم خورد. ميزبان در اواسط نيمه دوم کاپيتنش، کريس را به دليل دريافت دو کارت زرد پياپی اخراجی داشت.

بايرن که پيشينه چهاربار قهرمانی در اروپا را دارد، برای دستيابی به پنجمين بار قهرمانی روز ۲۲ مه به ورزشگاه سانتياگو برنابوی مادريد می رود. لوييس فان خال می خواهد سومين مربی تاريخ شود که دو تيم متفاوت را به اين مهم رسانده است. او در سال ۱۹۹۵ با آژاکس هلند به جام قهرمانی اروپا رسيده بود.

کلود پوئل، مربی تيم ليون پس از شکست در مونيخ با گماردن باستوس، سدنی گوو و سزار دلگادو در آرايش ليون و در حمايت ليساندرو دلگادو، تيمی تهاجمی را روانه ميدان لئون کرده بود. مشکلات مصدوميت در بايرن باعث شد تا فان خال، هولگر بادستوبر را به دفاع ميانی بفرستد و ديه گو کونتنتو، بازيکن ۱۹ ساله را در دفاع چپ جانشين او کند.

اما اين تيم ميزبان بود که ابتدا زير فشار حريف قرار گرفت.
گل نخست در دقيقه ۲۶ هنگامی بدست امد که پاس روبن از چپ به مولر رسيد تا او آن را برای اوليچ پرداخته کند و گلزن روز بايرن با گريز از نگهبانش دروازه ليون را بر پاشنه بچرخاند. از اين لحظه فريادهای تشويق تماشاگران مسافر از مونيخ جايگزين خروش هواداران پرتعداد تيم ميزبان شد. اين فريادها هنگامی به اوج رسيد که باستوس يک فرصت عالی برای گل تساوی بخش را از شش متری به بالای دروازه مونيخ زد.

فشار بايرن در نيمه دوم

در نيمه دوم پوئل، مربی ليون گوميس را به ميدان فرستاد و مهاجم پيشين تيم سنت اتی ين توپی را که از جناح چپ برايش فرستاده شده بود، سرضرب به بالای دروازه بايرن مونيخ زد. تلاش باستيان شواين استايگر برای گل دوم بايرن بی نتيجه بود و لوريس، دروازه بان ليون در برابر شليک پيچ دار و زمينی آرين روبن هنرنمايی نشان داد.

شب ليون هنگامی کاملا تيره شد که در دقيقه ۶۰ کريس دومين کارت زرد در عرض يک دقيقه و حکم اخراج را دريافت کرد. او به دليل خشونت روی اوليچ اخطار گرفت و دست زدن مسخره گونه داور در تصميم به اخطار کارت دوم را به همراه داشت.

ميزبان واکنشی با شليک زهردار گوو نشان داد که هانس–يورگ
بوت با پنجه اش آن را دفع کرد و اوليچ همه اميدهای ليون برای بازيابی را وقتی نقش بر آب کرد که پاس حميد آلتيونتوپ ترک را به گوشه دروازه کوبيد و سپس در دقيقه ۷۷ سانتر فيليپ لام از راست را با ضربه سر به گل سوم بدل کرد. سر اوليچ پس از ضربه سر، خونين نشان داد.
XS
SM
MD
LG