لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۶

سناتور جمهوریخواه از تصویب طرح تشدید تحریم ها علیه ایران جلوگیری کرد


راند پال

راند پال، سناتور جمهوريخواه،سه شنبه، از تصويب طرح افزايش تحريم ها عليه ايران در سنای آمريکا جلوگيری کرد.

به گزارش رویترز، راند پال گفت بايد در مفاد این طرح اعلام شود که تصويب آن زمینه قانونی برای «جنگ با ايران يا سوريه» را به وجود نخواهد آورد.

پیشتر، هری رید، نماینده دموکرات و رییس اکثریت مجلس سنای آمریکا روز سه شنبه گفت:« طرحی جدید برای افزایش تحریم ها علیه ایران آماده شده که به زودی در مجلس سنا مطرح خواهد شد. وی گفته هدف این طرح جدید، بانک های خارجی طرف قرارداد نفتی با ایران و شرکت های حمل و نقل نفت خواهند بود.»

هری رید، سناتور دموکرات از ایالت نوادا و رهبر اکثریت مجلس سنا همچنین گفته بود: «من به نماینده جمهوریخواهان در مجلس سنا هم این پیام را داده ام که به زودی به آن ها نیاز خواهیم داشت تا با اجماع، به سمت بررسی این طرح حرکت کنیم.»

برخی از سناتورهای جمهوریخواه نیز خواستار در نظر گرفتن تحریم علیه شرکت هایی شدند که تجارت با ایران را بیمه می کنند.

هری رید در مخالفت با اضافه کردن تبصره و متمم جدید به این طرح گفت این امر موجب تاخیر در تصویب آن می شود.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورده و صحت صلح آمیز بودن فعالیت های اتمی خود را به آژانس بین المللی انرژی اتمی ثابت کند. ایران این قطعنامه ها را رد کرده و فعالیت های مرتبط با غنی سازی اورانیوم را گسترش داده است.

آمریکا به طور یکجانبه در چند ماه گذشته تحریم هایی را علیه ایران اعمال کرده که شرکت ها و یا شخصیت های حقیقی و حقوقی که با ایران در حوزه های نفت و انرژی همکاری داشته باشند را از بازار آمریکا قطع خواهد کرد. آمریکا همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را تحریم کرده و معاملات نفتی ایران را با مشکل روبرو کرده است.

اتحادیه اروپا هم تحریم های یکجانبه ای را علیه ایران به اجرا گذاشته است. خدمات الکترونیکی میان بانک ها موسوم به سوییفت هم ارتباط ایران با این شبکه را قطع کرده است.

آقای رید گفته بود: «طرح های تحریمی که ما در دست بررسی داریم، برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتمی، حفظ امنیت اسرائیل و دفاع از منافع آمریکا، نقشی کلیدی دارد.»

غرب و اسرائیل ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد ولی تهران همواره این اتهامات را رد کرده و برنامه اتمی خود را برای اهداف صلح آمیز می خواند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG