لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۴۶

بوئينگ هواپیمای جاسوسی با سوخت هیدروژنی می سازد


یک بوئینگ آمریکایی در آسمان فرانسه.عکس تزئینی است.
کارخانه هواپيما سازی بوئينگ از يک هواپيمای تجسسی بدون سرنشين رونمايی کرده که «فانتوم آی » نام دارد و می تواند با استفاده از سوخت هيدروژنی چندين روز بدون سوخت گيری پرواز کند.

به نوشته روزنامه ديلی تلگراف چاپ لندن، اين هواپيما برای پروازهای تجسسی طولانی مدت طراحی شده است و قادر است چهار روز در ارتفاع ۲۰ هزار متری پرواز کند.

اين هواپيما به دو موتور ساخت شرکت فورد مجهز است که هر يک حدود ۱۵۰ اسب بخار انرژی توليد کرده و بدون توليد گازهای سمی و با استفاده از سوخت هيدروژن می تواند با سرعتی قريب به ۱۵۰ نات پرواز کند.

يک فروند هواپيمای آزمايشی از اين مدل اواخر تابستان برای انجام آزمايشات بيشتر به يکی از پايگاههای ناسا اعزام خواهد شد. پس از تکميل اين آزمايشها احتمالا اولين پرواز ماموريتی اين هواپيما اوايل سال آينده انجام خواهد شد که مدت آن ۸ ساعت خواهد بود.

روزنامه ديلی تلگراف سپس می افزايد که داريل ديويس مدير بخش توليد فانتوم در شرکت هواپيما سازی بويينگ گفت :« هواپيمای «فانتوم آی » اولين نمونه از اين مدل هوايپماهاست و می تواند بازار جديدی را در زمينه جمع آوری اطلاعات و ارتباطات بگشايد. »

وی افزود که هوايپمای « فانتوم آی » مثال بسيار خوبی از عملی نمودن يک طرح و ايده کلی است و راهگشای گسترش فعاليت ها در زمينه جمع آوری اطلاعات ، فعاليت های تجسسی و استراق سمع است. به گفته وی ظرفيت و توانايی های اين هواپيمای جديد می تواند نوع فعاليت و فرصت ها برای نيروهای مسلح و همينطور بخشهای تجاری و خصوصی را به شکل کم سابقه ای دگرگون کند.

اين هواپيما می تواند محموله ای حدود ۲۳۰ کيلوگرم را حمل کند و پنهای بالهای آن حدود ۵۰ متر است که برای بدنه باريک آن کمی عجيب به نظر می رسد. طراحان آن می گويند که نقطه قوت اصلی اين هواپيما مدت زمان طولانی پرواز آن است و نه سرعت و قدرت مانور آن.

شرکت هواپيماسازی بويينگ در عين حال استفاده اين هواپيما از سوخت هيدروژنی را يک نکته مهم دانسته و معتقد است که کم هزينه بودن سوخت اين هواپيما و بی ضرر بودن آن برای محيط زيست از عوامل ديگر موفقيت آن خواهد بود.

روزنامه ديلی تلگراف می افزايد که وزارت دفاع بريتانيا در حال مطالعه و بررسی نمونه های گوناگونی از هواپيماهای تجسسی بدون سرنشين است و در اين زمينه تکنولوژی های گوناگون از جمله استفاده از انرژی خورشيدی را مورد بررسی قرار داده است.

شرکت هوانوردی و تسليحاتی کينتيک در همکاری با وزارت دفاع بريتانيا در حال انجام آزمايشهايی روی يک هوايپمای خورشيدی به نام «سفير» هستند.

يک سخنگوی وزارت دفاع بريتانيا گفت:« طول پرواز ۴ روزه بسيار عالی است. اما برای انجام ماموريت های عمقی و تجسسی طولانی مدت ما گزينه های ديگری را نيز بررسی می کنيم. در برخی از اين گزينه ها ممکن است مدت زمان پرواز حتی يبيشتر از يک هفته باشد.
XS
SM
MD
LG