لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۲۳

کتاب در هفته گذشته


هفته گذشته با انتشار مجموعه شعر «نردبان اندر بيابان»، تازه ترين شعرهای ضياء موحد، شاعر برجسته معاصر، در دسترس علاقمندان قرار گرفت.

نردبان اندر بيابان


هفته گذشته با انتشار مجموعه شعر «نردبان اندر بيابان»، تازه ترين شعرهای ضياء موحد، شاعر برجسته معاصر، در دسترس علاقمندان قرار گرفت.


ضياء موحد از دهه چهل تا کنون از چهره های مطرح شعر معاصر فارسی است.


شعر موحد با زبانی پالود، فاخر و فشرده ، ساختارهای شعری پيچيده و منسجم، غنای عاطفه، تخييل و تفکر، زبانی روان اما چند لايه و تصويری و بهره گيری از وزن های نيمایی و ترکيبی مشخص می شود.


مجموعه شعرهای موحد چون بر آب های مرواريد، مشتی نور سرد، انتشار و غراب های سفيد از اقبال گسترده دوستداران جدی شعر معاصر برخوردار بوده اند. موحد در عرصه منطق و فلسفه نيز آثاری برجسته منتشر کرده است.


دو غزل موحد، که در پايان کتاب آمده است، تسلط او را بر قوالب کلاسيک شعر فارسی نشان می دهند.


حالات عشق مجنونحالات عشق مجنون اثر اسطوره شناس ، پژوهشگر و فرهنگ شناس معتبر و بلند آوازه ايرانی جلال ستاری تحليلی است عالمانه و بحث انگيز در باره يکی از کهن ترين و مشهورترين داستان های عاشقانه جهان از منظر مکاتب مطرح روان شناسی و اسطوره شناسی.

حالات عشق مجنون به نام و نسب مجنون می پردازد و قصه پر غصه سودازدگی و حالات او را در مباحثی چون آشنایی، شيدایی، پرده دری، جدایی، عشق شوم پی، نامرادی و مرگ بررسی می کند.


جلال ستاری که تا کنون بيش از ۷۵ اثر در عرصه های اسطوره شناسی، فرهنگ شناسی و روان شناسی تاليف و ترجمه کرده است، با نخستين گروه دانشجويان برگزيده به دوران پهلوی اول برای تحصيل به اروپا اعزام شد و در سوئيس روان شناسی آموخت و از شاگردان برجسته روان شناس بزرگ ژان پيارژه بود.


از آثار ستاری می توان به کتاب هایی چون افسون شهرزاد، گفت وگوی شهريار و شهرزاد، سفر سندباد، پژوهشی در حکايات سندباد بحری، زن در فرهنگ ايران و بررسی تحليلی قصه های اصحاب کهف، شيخ صنعان و دختر ترسا و سليمان و بلقيس اشاره کرد.


فلسفه سياسی برای دانشجويان و سياستمداران


انتشار ترجمه فارسی کتاب فلسفه سياسی، راهنمایی مقدماتی برای دانشجويان و سياستمداران، فرصتی است مغتنم برای علاقمندان به فلسفه و سياست.


در ايران که فقر فلسفه سياسی از مهم ترين شاخص های گرايش ها حکومتی و غير حکومتی است، آشنایی با مبانی مقدماتی فلسفه سياسی می تواند در عرصه سياست نطری و عملی مفيد افتد.


کتاب با زبانی ساده و آموزشی در چهار فصل با عنوان های عدالت اجتماعی، آزادی، برابری و باهماد تنظيم شده است.


اين کتاب را پويا موحد به فارسی ترجمه کرده است.


XS
SM
MD
LG