لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۶

جريمه بی سابقه شرکت «بريتيش پتروليوم» به خاطر نشت نفت


شرکت نفتی «بريتيش پتروليوم» (بی پی)، با پرداخت چهار و نيم ميليارد دلار جريمه و غرامت به آمريکا، در پرونده انفجار سکوی نفتی آن در خليج مکزيک و کشته شدن ۱۱ کارگر در سال ۲۰۱۰، موافقت کرد.

به گزارش آسوشیندپرس، دو تن از کارکنان شرکت «بريتيش پتروليوم» هم به اتهام غفلت در انجام وظيفه و قتل غيرعمد محاکمه خواهند شد.

بر اثر انفجار اين سکوی نفتی، ميليون ها گالن نفت نيز به دريا راه يافت و بخش وسيعی از آب های ساحلی آمريکا را آلوده کرد.

جریمه «بی پی» در تاريخ مجازات های مالی آمريکا بی سابقه است.

از قرار معلوم شرکت «بی پی» در ادامه بررسی اين پرونده برای پرهيز از مجازات شديدتر اذعان کرده که در جريان تحقيقات کنگره آمريکا در آن سال به نمايندگان کنگره در مورد حجم نفتی که نشت کرده بود، دروغ گفته است.

پايانه های استخراج نفت « هوريزون » که در هشتاد کيلومتری سواحل لوئيزيانا قرار داشتند پس از وقوع انفجار در ماه آوريل سال ۲۰۱۰ غرق شدند. تخمين زده می شود که حدود دويست ميليون گالن نفت خام از اين چاه ها به آب خليج مکزيک نشت کرده باشد. بر اثر آن علاوه بر آلودگی آب و ويرانی محيط زيست منطقه بخش زيادی از فعاليت های تجاری در اين سواحل تعطيل شدند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس يادآوری می کند که اين حادثه از ضعف موجود در سيستم نظارتی دولت آمريکا بر بهره برداری از منابع نفتی پرده برداشت و برای مدتی تا زمان تهيه مقررات و ابزارهای نظارتی بهتر هرگونه اکتشاف نفت در اعماق دريا متوقف شد.

وجهه شرکت بی پی به شدت لطمه خورد و بسياری از پمپ بنزين هايی که آرم و پرچم اين شرکت را نصب کرده بودند می گويند مشتريان زيادی را در آمريکا از دست دادند. در پی اين رويدادها مدير عامل شرکت بی پی از مقام خود استعفا داد.

گفته می شود که ضايعات مالی ناشی از اين انفجار و نشت نفت در آبهای خليج مکزيک بسيار بيشتر از موردی است که در سال ۱۹۸۹ در چاههای نفت شرکت اکسون در آلاسکا روی داد. در آن زمان دولت آمريکا اين شرکت را يک ميليارد دلار جريمه کرد که با توجه به نرخ امروز معادل يک ميليارد و ۸۰۰ ميليون دلار است.

گستردگی ضايعات و حجم زياد نفتی که به آبهای خليج مکزيک نشت کرده بود در ابتدای حادثه کاملا مشخص نبود. بنابراين ماهها طول کشيد تا نشت نفت مهار شود.در عين حال اين موضوع به يک دردسرسياسی جدی برای باراک اوباما بدل شد چون دولت وی نيز از اغاز حادثه با قاطعيت با مسئله برخورد نکرد و ماهها طول کشيد تا از خسارات ناشی از آن ارزيابی دقيقی پيدا کند.

خبرگزاری آسوشيتدپرس می نويسد که يک بعد ديگر از پيامدهای اين حادثه بروز اختلاف مالی شديد بين شرکت «بی پی» و شرکت های ديگری بود که در اين پروژه مشارکت داشتند.

در جريان دادرسی شرکت بی پی سعی کرد بخشی از مسئوليت اين حادثه را به گردن دو شرکت آمريکايی يعنی «ترانزاوشين» و « هاليبرتون» بياندازد. اما مراجع قضايی آمريکا در حکم خود اعلام کردند که ميزان مسئوليت اين دو شرکت در حدی نبوده که موظف به پرداخت خسارت باشند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG