لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۳

چرا نیروگاه بوشهر در چند مرحله راه اندازی می شود؟


نیروگاه هسته ای بوشهر

بهمن آقایی ديبا در مورد دلیل راه اندازی چند مرحله ای نیروگاه هسته ای بوشهر می گوید پيش افتتاح نيروگاه بوشهر در حال حاضر و بعد از آن مراحلی است که در آينده شاهد آن خواهيم بود، مرتبط با ويژگی های نيروگاه بوشهر است.

فرسوده بودن سيستم، متنوع بودن قطعات داخلی آن و قديمی بودن تکنولوژی اين سيستم، از جمله چيزهايی است که باعث می شود تا ما شاهد اين افتتاح درجه به درجه باشيم.

برای اينکه مهندسان آن نمی دانند که کدام يک از سيستم های اين نيروگاه به خوبی کار می کنند و يا اينکه در عمل ممکن است با چه وضعی روبرو بشوند؟

دولت موظف شده است در برنامه قانون پنجم ۲۰ هزار مگاوات برق توليد کند.

به نظر شما چند مرکز غنی سازی اورانيوم لازم است تا چنين برقی را توليد کند؟ با توجه به اينکه حداکثر توان نيروگاه فعلی بوشهر، هزار مگاوات است؟

برای توليد آن مقدار برقی که در برنامه توسعه ، پيش بينی شده است، می شود از روش های مختلفی استفاده کرد.

حتی برای توليد اين ميزان برق لازم نيست که از اين سيستم و روش های غنی سازی ، به صورتی که الان ايران از آن استفاده می کند، بهره برد.

فرض کنيم اگر يک نيروگاهی مانند بوشهر در نهايت هزار مگاوات برق توليد می کند، برای اينکه اين قبيل نيروگاه ها بتوانند ۲۰ هزار مگاوات برق را وارد سيستم کشور کنند، بايد چيزی حدود ۲۰ نيروگاه مانند نيروگاه بوشهر، با حداکثر توان توليد برق راه اندازی شود.

من فکر نمی کنم اين برنامه به صورتی که پيش بينی شده است، قابليت اجرا داشته باشد و عملياتی شود.

چقدر چنين پروژه هايی را مقرون به صرفه می دانيد؟

سالها طول کشيده است که نيروگاه بوشهر به مرحله امروز رسيده است، مدام هم در تمام اين سال ها به مشکل برخورد کرده است.

به اعتقاد شما اگر توليد اين نيروگاه درنهايت به هزار مگاوات هم برسد، چقدر واقعا مقرون به صرفه بوده است؟

در صورتی که ايران بتواند برنامه های اتمی خود را به شکلی تنظيم کند که از شفافيت لازم برخوردار باشد و اين تجهيزات توسط سازمان های بين المللی هم مورد بازرسی کامل قرار بگيرد و نگرانی های جامعه بين المللی از بخش های نظامی برنامه های هسته ای ايران رفع شود، توليد نيروی برق از طريق نيروگاه های اتمی يکی از ارزان ترين روشهای توليد برق است.

ولی من بايستی بگويم که پيشرفت اين برنامه های اتمی از راه فشارهايی که بر کل نظام سياسی و اقتصادی ايران وارد می کند، و با وجود فرصت هايی که ايران به اين دليل و به خاطر تحريم هايی که اعمال می شود، از دست می دهد، هزينه ای ايجاد می کند که بسيار فراتر از آن است که بتوانيم بگوييم که توليد برق از طريق چنين نيروگاه هايی به صرفه است.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG