لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۱

وزير مهاجرت کانادا: برای سهولت اخذ ويزا توسط ايرانيان اقدام خواهم کرد


در نتيجه اعتراض ايرانيان کانادا، جيسون کنی، وزير مهاجرت کانادا، اعلام کرد که از برخی تبعات اقدام دولت کانادا برای انتقال بخش ويزا به ترکيه بر روی ايرانيان مطلع نبوده و برای سهولت اخذ ويزا توسط ايرانيان اقدام خواهد کرد.

اداره مهاجرت و شهروندی دولت کانادا روز سه شنبه ۱۰ ارديبهشت امسال اعلام کرد که بخش ويزای سفارت کانادا در تهران را به ترکيه منتقل کرده است و ايرانيان بايد برای دريافت ويزای ورود به کانادا از آنکارا اقدام کنند.

به دنبال اعلام تصميم اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، کنگره ايرانيان کانادا، دکتر رضا مريدی نماينده پارلمان ايالت انتاريوی کانادا اولين واکنش جدی را نشان داد و در نامه ای تصميم اداره مهاجرت مبنی بر انتقال بخش ويزا از ايران به ترکيه را مورد اعتراض قرار داد. همچنين مرکز بين المللی حقوق بشر در کانادا و کنگره ايرانيان کانادا نامه هايی به وزير مهاجرت ارسال کرده اند.

دکتر رضا مريدی به راديو فردا گفت: بلافاصله بعد از اطلاع از خبر انتقال بخش ويزای سفارت کانادا در تهران به شهر آنکارا در ترکيه نامه مفصلی به وزير مهاجرت کانادا آقای جيسون کنی ارسال کردم و در اين مورد نگرانی عميق خودم و جامعه ايرانی کانادا را به اطلاع وزير رساندم.

دکتر مريدی معتقد است اين اقدام دولت کانادا مشکلات جدی برای ايرانيانی که متقاضی ويزای توريستی هستند و می خواهند برای ديدار بستگان و فاميل خود به کانادا سفر کنند بوجود می آورد. بعنوان مثال برای شرکت در مصاحبه مقاضيان ويزا بايد از شهرهای ايران ابتدا به استانبول پرواز کرده و از آنجا پرواز و در انجا چند روز اقامت کرده تا ويزا بگيرند. در واقع اين اقدام مشکلات مالی جدی برای متقاضيان ويزا بوجود می آورد.

مشکل بعدی از نظر دکتر مريدی ارسال هزينه ويزا به دلار کانادا و يا ليره ترک به بخش ويزا در آنکارا است و اين در حالی است که ارسال پول از ايران به خارج در شرايط فعلی تقريبا از طريق سيستم بانکی برای اينگونه موارد غيرممکن است.

«مشکل ديگر ارسال گذرنامه متقاضيان به سفارت کانادا در آنکارا است. اصولا پست ايران و شرکت های خصوصی پستی مجاز به حمل گذرنامه ايرانی به خارج از ايران نيستند. با توجه به اين موارد، اخذ ويزای توريستی در آنکارا برای ايرانيان عملا نزديک به غيرممکن است.»

دفتر وزير مهاجرت و شهروندی کانادا پس از دريافت نامه دکتر رضا مريدی با دفتر دکتر رضا مريدی تماس تلفنی برقرار کرد و امکان گفتگوی تلفنی با جيسون کنی وزير مهاجرت و دکتر رضا مريدی را فراهم نمود.

دکتر رضا مريدی گفت من در اين مکالمه تلفنی با آقای جيسون کنی همه نکات نگران کننده را به اطلاع او رساندم و ايشان قول دادند که رسيدگی کنند.

به گفته دکتر مريدی، اقای کنی در اين مکالمه تلفنی اعلام کرد که از برخی مشکلاتی که تصميم دولت کانادا برای ايرانيان پيش می آورد بی اطلاع بوده و برای دسترسی راحت تر ايرانيان به ويزا تلاش خواهد کرد.

جيسون کنی در اين گفتگو با آگاه شدن از تبعات تصميم دولت کانادا، قول رسيدگی داده و گفته است تلاش می کند تا ايرانيان بدون اينکه در ترکيه حاضر شوند از طريق پست ويزا دريافت کنند.

جيسون کنی تاکيد کرده است که انتقال بخش ويزای سفارت کانادا در تهران محدود به ايران نيست. و وزارت مهاجرت کانادا اخيرا بخش ويزای سفارت خانه های مستقر در ژاپن، مالزی و برلين را هم به جاهای ديگر منتقل کرده است.

همچنين دکتر فرخ زندی استاد دانشگاه يورک در تورنتو و رئيس جديد کنگره ايرانيان کانادا که نامه ای اعتراضی از سوی اين کنگره به وزير مهاجرت و شهروندی نوشته است به راديو فردا گفت: دولت کانادا بدون هيچ اطلاع و اشاره قبلی دست به اين اقدام زد و با تصميم اش جامعه ايرانيان کانادا را به شوک فرو برد چرا که مردم را دچار هزينه و دردسر زيادی می کند و با موقعيت دولت کانادا که مدافع حقوق بشر است سازگار نيست.

XS
SM
MD
LG