لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۲

ممنوعیت واردات پورشه و بنز به ایران


منابع خبری ايران گزارش داده‌اند، واردات خودرو در سالجاری به شدت کاهش يافته و همچنين واردات خودروهايی چون پورشه و بنز ممنوع شده است.

بيش از يکسال پيش نيز منابع خبری ايران از ممنوعيت واردات برخی خودروها چون بنز و پورشه بدنبال اتمام مهلت ثبت سفارش، گزارش داده بودند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
لینک مستقیم

رئيس کل گمرک ايران با اظهار اينکه واردات خودرو به کشور به شدت کاهش يافته، از ممنوعيت واردات پورشه و بنز به کشور اطلاع داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس معمارنژاد گفته است که در فروردين ماه گذشته در مقايسه با فروردين ماه سال پيش، واردات خودرو ۳۰ درصد کاهش داشته است.

رئيس کل گمرک ايران افزوده که در فروردين ماه امسال مجموعا ۸۰۰ اتومبيل خارجی ترخيص و وارد کشور شده است.

وی که همچنين معاون وزير اقتصاد است، دليل کاهش واردات خودرو را وضعيت ارز، قيمت و تقاضا ذکر کرده است.

عباس معمارنژاد با بيان اينکه پورشه و بنز ديگر ثبت سفارش نميشوند از ممنوعيت واردات آنها و اتومبيل‌های لوکس ديگر به کشور اطلاع داده است.

رئيس کل گمرک ايران، واردات اتومبيل‌های لوکس را در صورتی امکان‌پذير دانسته که تاريخ ثبت سفارش آنها قبل از مصوبه ممنوعيت ورود و معتبر باشد.

اظهارات رئيس کل گمرک ايران مبنی بر کاهش شديد واردات خودرو در حالی است که فروردين ماه گذشته خبرگزاری ايسنا از افزايش واردات خودرو گزارش داد و نوشت، بر اساس آمار گمرک ايران، مجموع واردات خودروی کشور در سال ۱۳۹۱ بيش از ۴۴ هزار دستگاه به ارزش تقريبی بالغ بر يک ميليارد دلار بوده که در مقايسه با سال ۱۳۹۰ از نظر تعداد بيش از ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش بيش از سی درصد افزايش يافته است.

در اواخر اسفندماه گذشته، پس از بالغ بر شش ماه از توقف ثبت سفارش واردات خودروهای سواری ، دولت با صدور بخشنامه‌ای موقتا اجازه ترخيص کالاهايی را داد که شامل خودروهای لوکس ميشد.

در اوائل اسفندماه گذشته، رئيس کميسيون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت پانصد دستگاه خودروی لوکس پورشه از طريق جزيره ابوموسی به کشور وارد شده و مرجع واردکننده و ارز تخصيصی به آنها را مبهم خواند.

خبرگزاری مهر گزارش داده بود امير خجسته گفته است، در حالی که شرايط اقتصادی کشور نياز به آرامش و ثبات داشته و بسياری از مردم در تأمين معيشت روزانه خود مشکل دارند معلوم نيست ۵۰۰ دستگاه خودرو با اين قيمت نجومی به چه طريق و به چه ارزی وارد کشور شده است.

پيشتر خبرگزاری ايسنا به نقل از وزير صنعت، معدن و تجارت گزارش داده بود، در سه چهار ماه نخست سال گذشته به تعدادی از کالاها از جمله خودرو برای واردات، ارز دولتی تعلق گرفته و اينکه اطلاعات واردکنندگان در پورتال ارزی موجود است. مهدی غضنفری افزوده بود، بعد از سهميه‌بندی مربوط به پرداخت ارز متقاضيان، اختصاص ارز مرجع به واردات خودروهای لوکس متوقف شد.

واردات خودروهای گرانبها و لوکس در شرايط بحران کمبود ارز در کشور با انتقادات و واکنشهايی همراه بوده است.
XS
SM
MD
LG