لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۵

«مسیحیان از خاورمیانه فرار می کنند»


بیش از ۹۰ درصد از مسیحیان عراقی کشورشان را ترک کرده و به سوریه و اردن پناه برده اند.

موقعیت مسیحیان در عراق و به طورکلی در خاورمیانه و جهان عرب یکی از مقولاتی بود که پاپ بندیکت شانزدهم در جریان دیدار اخیرش با جرج بوش، مورد بررسی قرار داد.


با رشد اسلام گرایی افراطی، شمار مسیحیان در کشورهای عربی روز به روز کاهش می یابد و بسیاری از مسیحیان در پیامد نا آرامی ها در عراق و سرزمین های فلسطینی نشین مجبور به ترک دیار و هجرت به غرب شده اند.


کلیسای کاتولیک عمیقا نگران موقعیت مسیحیان در کشورهای اسلامی و به ویژه در پاکستان، عراق و سرزمین های فلسطینی نشین است.


اگر پنج قرن پیش مسیحیان ۹۵ درصد جمعیت کرانه جنوبی و شرقی مدیترانه را تشکیل می دادند، امروز هواداران مسیحیت در کشورهای مسلمان کرانه جنوبی کمتر از پنج درصد جمعیت را تشکیل می دهند و روز به روز نیز از تعدادشان کاسته می شود.


در عراق از سال ۲۰۰۳ میلادی و قبل از سقوط حکومت صدام حسین مسیحیان آشوری و کلدانی سه درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دادند، درحالی که امروز بر مبنای آماری که از سوی نهادهای آشوری انتشار یافته است تنها ۲۵ هزار نفر از این جمعیت یک و نیم میلیونی هنوز در عراق زندگی می کنند.


اگر پنج قرن پیش مسیحیان ۹۵ درصد جمعیت کرانه جنوبی و شرقی مدیترانه را تشکیل می دادند، امروز هواداران مسیحیت در کشورهای مسلمان کرانه جنوبی کمتر از پنج درصد جمعیت را تشکیل می دهند و روز به روز نیز از تعدادشان کاسته می شود.

تخریب ۲۳ کلیسا در دو سال گذشته، همزمان با رشد اسلام گرایی افراطی و قتل صدها آشوری در بغداد، بصره و شهرهای شمالی باعث شده است که بیش از ۹۰ درصد از مسیحیان عراقی کشورشان را ترک کنند و به سوریه و اردن پناه ببرند.


در مناطق فلسطینی نشین اوضاع بهتر نیست، هرچند که روند مهاجرت مسیحیان ساکن کرانه باختری رود اردن و نوار غزه کندتر از عراق است.


«نسل کشی مسیحیان»


در ۱۰ سال گذشته بیش از دویست هزار مسیحی، مناطق فلسطینی نشین را برای مهاجرت به اروپا، آمریکا، کانادا و استرالیا ترک کرده اند. سلیمان وردانی، اسقف اعظم آشوری های عراق در گفت و گو با روزنامه کاتولیک آونیره، چاپ ایتالیا، دولت های غربی را متهم به عدم واکنش نسبت به آنچه او «نسل کشی مسیحیان» می نامد، می کند.


اسقف وردانی می گوید « گروه های تندرو شیعه در بغداد و در شهرهای جنوبی عراق، مسیحیان را با استفاده از خشونت و تهدید به مرگ وادار می سازند مذهب خود را ترک کرده و مسلمان شوند، و یا اینکه با واگذار کردن خانه و کارشان آنها را مجبور به فرار می کنند.»


در سرزمین های فلسطینی نشین، مسیحیان ۲۵ درصد جمعیت این مناطق را در زمان تشکیل دولت اسراییل تشکیل می دادند و در برخی از شهرها چون بیت الحم ۸۵ درصد از اهالی، پیرو مسیحیت بودند.


امروز مسیحیانی که در سرزمین های فلسطینی نشین زندگی می کنند تنها هشت درصد جمعیت را تشکیل می دهند و ۸۸ درصد از جمعیت بیت الحم، محل تولد عیسی مسیح مسلمانند و همزمان با گسترش بی ثباتی و نا امنی ها از شمار مسیحیان باقی مانده روز به روز کاسته می شود.


مسیحیان در کشورهایی چون سودان، مصر، پاکستان، اندونزی و دیگر کشورهای مسلمان نیز در شرایط بهتری به سر نمی برند و مهاجرت های اختیاری و اجباری سبب شده تا روز به روز از شمار جمعیت آنها کاسته شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG