لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۱۹

تحريم سومين دوره جشنواره بين المللی «سينما حقيقت»


بيش از ۱۳۰مستند ساز ايرانی، با انتشار يک بيانيه از عدم حضور خود در سومين دوره جشنواره بين المللی «سينما حقيقت» خبر داده اند.

در اين بيانيه که به امضای بيش از صد و سی مستند ساز رسيده آمده است:« سينمای مستند ايران، سندهای ارزشمندی از واقعيت‏های جامعه‏ی ايرانی در تاريخ يک‏صد ساله‏ی خود ثبت کرده است. اين سينما برای تصوير کردن شرايط اين سرزمين توانسته با وجود همه‏ی قيد و بندها، از سال‏های دور، دوران انقلاب، دوران جنگ و نيز دو دهه‏ی اخير اسناد بسياری به يادگار بگذارد. متاسفانه سخت‏گيری و ممانعتی که امروز بر مستندسازان در ارائه‏ی تصوير واقعی و منصفانه از جامعه‏ی ملتهب ما اعمال می‏شود، بی‏سابقه است.»

در ادامه اين بيانيه نوشته شده است:« اين شرايط ما را به کنشی ناگزير وامی‏دارد که به‏رغم اذعان به اهميت برگزاری جشنواره‏ی "سينماحقيقت" که توانسته طی دو دوره‏ی قبلی فضای موثری در عرصه‏ی نمايش و گفتمان پيرامون سينمای مستند به‏وجود آورد؛ از شرکت در جشنواره‏ی امسال خودداری کنيم.»

امضاء کنندگان اين بيانيه در پايان از جای خالی مستندهای ساخته نشده از وقايع اجتماعی اخير سخن گفته اند و تاکيد کرده اند که به دليل ارزش و احترامی که برای بيان حقيقت قائل هستند از حضور و شرکت در جشنواره حقيقت به عنوان دست اندر کار، منتقد و تماشاگر خودداری خواهند کرد.»

رخشان بنی اعتماد، کامران شيردل، بهمن کيارستمی، محمد شيروانی، مونا زندی، محمد رسول اف، مهوش شيخ‌الاسلام، مهرداد اسکويی، مهناز افضلی و محسن امير يوسفی از جمله هنرمندانی هستند که اين نامه را امضاء کرده اند.

اين جشنواره که به عنوان يکی از معتبرترين رويدادهای سينمای ايران شناخته می شود تاکنون دو دوره از آن برپا شده است و به گفته هنرمندان اين حوزه جشنی است برای سينمای مستند ايران که پيش از اين سابقه نداشته است.

جشنواره بين المللی سينما حقيقت به همت مرکز گسترش سينمای مستند و تجربی در سه بخش مستند های کوتاه کمتر از ۶۰ دفيقه ، مستندهای بلند بيشتر از ۶۰ دقيقه و جايزه بزرگ مستند ايران هر سال در مهر ماه برگزار می شود.

چند روز پيش نيز پيش از صد کاريکاتوريست از شرکت در نهمين دوسالانه بين المللی کاريکاتور تهران انصراف دادند.

آنها در بيانيه ای که منتشر کرده اند نوشته اند:« در اين شرايط، نهمين دوسالانه بين‌المللی کاريکاتور تهران نيز از راه می‌‌رسد. از آن‌جا که نشاط فرهنگی در جامعه پس از رخدادهای اخير از ميان رفته است، ما لزوم برگزاری چنين دوسالانه‌ای را به مصلحت ندانسته، خنديدن و خنداندن در فضای کنونی را به دور از احساس مسئوليت می‌دانيم.»


حسين خسروجردی، علی درخشی، جمال رحمتی، اردشير رستمی، کيارش زندی، افشين سبوکی، حسين صافی، مجيد صالحی، محسن ظريفيان، ، مانا نيستانی، کيوان زرگری، سعيد رزاقی و حميد بهرامی از جمله امضاء کنندگان اين بيانيه هستند
XS
SM
MD
LG