لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۰۶

«سخنان خامنه‌ای دست روحانی را در مذاکرات باز می‌گذارد»


آيت‌الله علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی،‌ روز سه‌شنبه خطاب به فرماندهان سپاه پاسداران گفت که لزومی ندارد اين نيروی نظامی در عرصه سياسی پاسداری کند.
به گزارش خبرگزاری ايسنا،‌ او همچنين در مورد سياست خارجی از اصطلاح «نرمش قهرمانانه» سخن گفت و افزود:‌ «من مخالف حرکت‌های صحيح ديپلماسی نيستم.»

او اما در عین حال گفت: «کشتی‌گيری که به دليل فنی، نرمشی انجام می‌دهد، نبايد يادش برود که حريف و دشمنش کيست.»
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:24 0:00
لینک مستقیم
تقی رحمانی، ‌تحليلگر سياسی در پاريس،‌ درباره سخنان آيت‌الله خامنه‌ای با رادیو فردا به گفت‌وگو نشسته است که خلاصه‌ای از آن به شرح زیر است:

اين دومين بار است که خامنه‌ای به رهبران سپاه می‌گويد که با برخی از سياست‌های آنها موافق نيست. نخستین بار قبل از انتخابات بود که وی خواستار عدم دخالت سپاه شد.

آقای خامنه‌ای به نوعی می‌گويد نرمش کردن در ديپلماسی امری واجب است. او پيشتر در نوروز امسال گفته بود من ديپلمات نيستم و فردی انقلاب هستم.
اين تغییر و تحول مثبت در تنش زدايی در منظقه و جهان است. اين تغيير مثبت برای جامعه ايران است و آقای روحانی می‌تواند دستش برای مذاکرات باز باشد.
این امر می‌توانست زمان آقای خاتمی اتفاق بیفتد ولی هم سپاه و هم بیت رهبری مخالف بودند و نگذاشتند خاتمی با کلینتون مذاکره کند.
آقای خامنه‌ای از سال ۱۳۸۴ سعی کرد حکومت را تک صدايی کند. اشتباه نکنيم ايران جامعه دمکراتيک نيست ولی حکومت چند صدايی بود.
ولی اين امر به خاطر جامعه مدنی، مشکلات اقتصادی، حضور رفسنجانی و خاتمی در درون حاکميت و زنده بودن جامعه ايران و فشارهای جهانی، پاسخ نداد.
  • 16x9 Image

    روزبه بوالهری

    روزبه بوالهری که فعالیت خود را به عنوان روزنامه‌نگار از سال ۱۳۶۸ آغاز کرده، از اسفند سال ۱۳۸۴ به تحریریه رادیو فردا پیوست.

    او که پیش از پیوستن به رادیوفردا، در شماری از روزنامه‌های ایران نیز به عنوان دبیر سرویس بین‌الملل فعالیت کرده، در کنار تهیه خبر و گزارش، برنامه هفتگی کارنامه را تهیه می‌کند که به مسائل کارگران، معلمان و فعالان صنفی در ایران می‌پردازد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG