لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۰۹
۶۴ نماينده دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس نمايندگان آمريکا کمپينی را برای آزادی امير ميرزايی حکمتی، تفنگدار پيشين نيروی دريايی آمريکا که در ايران زندانی است، راه انداخته اند.
اين اعضای مجلس نمايندگان آمريکا عکس‌هايی را آماده کرده‌اند که اميدوارند حسن روحانی پس از شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آنها را ببيند.
در همين زمينه دن کيدل، نماينده حزب دمکراتيک ايالت ميشيگان، که خانواده آقای حکمتی در آنجا سکونت دارند به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفته است که «ما تنها هرچه در توان داشته باشيم انجام می‌دهيم».
آقای کيدل افزوده است که «اگر روحانی می‌خواهد قدم محسوسی برای نشان دادن اراده خود به جهانيان بردارد، اين می‌تواند يک فرصت باشد».
امير ميرزايی حکمتی، شهريور گذشته، در نامه‌ای به جان کری، وزير خارجه آمريکا، نوشت که دستگاه‌های اطلاعاتی ايران او را برای تبليغات و مبادله با ايرانيان زندانی به اتهام‌های امنيتی، به گروگان گرفته‌اند.
خواهر دوقلوی آقای حکمتی هم به راديوفردا گفته است که تلاش می‌کند در جريان سفر رئيس جمهور ايران به آمريکا با او ملاقات کرده و خواسته آزادی برادرش را مطرح کند.
به گفته خانواده آقای حکمتی، اين شهروند آمريکايی در ماه اوت سال ۲۰۱۱ در حالی که برای ديدار با مادربزرگش به ايران سفر کرده بود به جرم جاسوسی، دستگير و زندانی شد.
پيشتر، جان کری در بيانيه‌ای که روز چهارشنبه، ۶ شهريور منتشر شد از ايران خواست تا در بازگرداندن دو شهروندی که در اين کشور در بازداشت هستند و شهروند ديگری که از سال ۲۰۰۷ ناپديد شده، با واشينگتن همکاری کند.
در اين بيانيه آمده بود: «ايالات متحده با احترام از دولت جمهوری اسلامی ايران می‌خواهد با ما در تلاش‌هايمان برای بازگرداندن رابرت لوينسون، امير حکمتی و سعيد عابدينی، نزد خانواده‌هايشان، همکاری کند».
XS
SM
MD
LG