لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۹ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۹:۲۴

«شفافيت بين المللی» : ايران، همچنان در رده فاسد ترين کشور ها


فریدون خاوند، استاد اقتصاد در پاریس به رادیو فردا می گوید موقعيت ايران از لحاظ شاخص اندازه گيری فساد به روايت «شفافيت بين المللی کمی بهتر شده، ولی در مجموع جمهوری اسلامی ايران همچنان در رده فاسد ترين کشور های دنيا است، همتراز کامرون، ساحل عاج و هاييتی و چند کشور ديگر آفريقايی.

سازمان معروف «شفافيت بين المللی»، که در ارزيابی پديده فساد در کشور های مختلف جهان تخصص دارد، ديروز گزارش سال ۲۰۱۰ خودش را منتشر کرد. پيش از پرداختن به جايگاه ايران در اين گزارش، توضيحی بدهيد درباره نقش و وزنه سازمان «شفافيت بين المللی»


«شفافيت بين المللی» يک سازمان غير دولتی آلمانی است که در سال ۱۹۹۳ پايه گذاری شده با هدف مبارزه با فساد در دستگاه های دولتی. فساد، از ديدگاه اين سازمان، سوء استفاده از موقعيت دولتی هست برای برخورداری از امتياز های شخصی.از پانزده سال پيش به اين طرف، شفافيت بين المللی هر سال گزارشی منتشر ميکند درباره طبقه بندی کشور ها از لحاظ درجه فساد که با همکاری سرمايه گذاران، بازرگانان و دانشگاهيان تهيه ميشود، گزارشی که هم در محافل اقتصادی، هم در محافل علمی و دانشگاهی و هم در دنيای رسانه ها از اعتبار چشمگيری برخوردار هست.

«شفافيت بين المللی»، در طبقه بندی خودش، به کشور ها از لحاظ درجه فساد نمره ميدهد. نمره ده به معنای نبود فساد و پاکی کامل هست و نمره صفر، به معنای فساد همه گير.

در گزارش سال ۲۰۱۰ «شفافيت بين المللی»، دانمارک و زلاند نو و سنگاپور، هر سه با برخورداری از نمره ۹.۳ بر ده، پاک ترين کشور های جهان هستند و سومالی با نمره ۱.۱ بر ده، فاسد ترين کشور دنيا است...

در گزارش سال ۲۰۱۰ شفافيت بين المللی، ايران چه جايگاهی دارد در سلسله مراتب فساد و و ضعيتش چه تفاوتی دارد با سال گذشته؟

سال گذشته ايران در جدول «شفافيت بين المللی» صد وشصت و هشتم بود در ميان صدو هشتاد کشور مورد بررسی. امسال صد و چهل و ششم هست در ميان صد وهفتاد و هشت کشور مورد بررسی. سال پيش نمره ايران بود ۱.۸، امسال نمره ايران هست ۲.۲.

بنابراين موقعيت ايران از لحاظ شاخص اندازه گيری فساد به روايت «شفافيت بين المللی کمی بهتر شده، ولی در مجموع جمهوری اسلامی ايران همچنان در رده فاسد ترين کشور های دنيا است، همتراز کامرون، ساحل عاج و هاييتی و چند کشور ديگر آفريقايی. حتی کشوری مثل زيمبابوه از لحاظ شاخص فساد، ۱۲ پله بهتر از ايران هست.

در مقياس کشور های منطقه خاور ميانه، ايران از لحاظ درجه فساد در چه وضعيتی است؟


«شفافيت بين المللی» ايران را در گروه کشور های خاور ميانه و آفريقای شمالی قرار داده که جمعا نوزده کشور را در ميگيرد. در اين جمع، قطر و امارات عربی متحده پاکترين کشور ها هستند و اسراييل در رده سوم قرار دارد.

ايران، در بين اين نوزده کشور، از لحاظ درجه فساد، در رديف شانزدهم قرار ميگيرد، پيش از ليبی، يمن و عراق که در ته جدول قرار دارد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG