لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۹:۰۸

«گربه و کودتا» روايتی از سرنگونی دولت مصدق


تصویری از بازی کامپیوتری گربه و کودتا
يک بازی کامپيوتری جديد به نام «گربه و کودتا» که با حال و هوای حوادث مربوط به دوران محمد مصدق طراحی شده از روز شانزدهم ماه ژوئن مصادف با تولد اين نخست وزير محبوب ايران به بازار عرضه شد.

در اين بازی گربه ای که شخصيت اصلی است در ماجراهای مربوط به دوران محمد مصدق درگير شده و به اين وسيله فراز و نشيب های زندگی او بازگويی می شود. حوادث از زمان مرگ دکتر مصدق در بازداشت خانگی آغاز شده و به عقب بازمی گردد و حوادث کودتای ۲۸ مرداد را که با حمايت دولت آمريکا عليه دولت مصدق انجام شد مرور می کند.

طرح اوليه اين بازی توسط پيتر برينسون از اساتيد دانشگاه کاليفرنيا تنظيم شده است. وی در همکاری با کوروش والانژاد مدير هنری يک شرکت بازيهای کامپيوتری و تعدادی از دانشجويان خود نسخه های اوليه اين بازی را تهيه کرده است.

پيتر برينسون می گويد هدف وی طراحی يک بازی کامپيوتری جذاب بر بستر حوادث سياسی مهم اما بدون ارزش گذاری به خشونت ، بوده است. به گفته وی بازگويی حوادث دوران مصدق برای هر کسی که در اين بازی شرکت کند چه ايرانی و چه آمريکايی ، اين سئوال را مطرح خواهد کرد که آيا طرفدار و يا مخالف مصدق است.

پيتر برينسون با اشاره به دخالت آمريکا در کشورهايی نظير افغانستان وعراق و موضوع توسعه دمکراسی در خاروميانه توسط غرب، می گويد با نگاهی به حوادث دوران مصدق می توان ديد که تلاش برای دمکراسی در کشورهای خاورميانه ايده جديدی نيست.

هدايت الله متين دفتری ، وکيل ۷۷ ساله و نوه دکتر مصدق که علاقه چندانی هم به بازی با کامپيوتر ندارد ، از ساخت و عرضه اين بازی استقبال کرده و اظهار اميدواری می کند اين بازی بتواند به شناخت بيشتر از ميراث دکتر مصدق در سطح جهانی کمک کند.

با وجوديکه حوادث مربوط به دوران مصدق و کودتای ۲۸ مرداد هنوز برای ايرانيان بسيار مهم است ولی در غرب و بخصوص در آمريکا مردم از اين دوران شناخت چندانی ندارند. پيتر برينسون می گويد اين نکته بسيار مهم است که مردم آمريکا در مورد شخصيت های سياسی ملل ديگر جهان و بخصوص آنهائی که تحت تاثير سياسی آمريکا قرار گرفته اند ، شناخت بيشتری پيدا کنند.

برخی از وبلاگ نويسان در کشورهای خاورميانه همزمان شدن عرضه اين بازی کامپيوتری با حوادث سياسی در جهان عرب را جالب توصيف کرده و می گويند به شناخت نسل جوان از تاريخ عملکرد قدرتهای غربی در خاورميانه کمک خواهد کرد.

برخی از علاقمندان بازيهای کامپيوتری در کشورهای ديگر بدون آنکه از بستر سياسی اين بازی اطلاع چندانی داشته باشند، آن را جالب و آموزنده توصيف کرده اما گله می کنند که درست در لحظاتی که هيجان و جذابيت آن به اوج خود می رسد بازی پايان می يابد. درست مثل زندگی سياسی دکتر محمد مصدق.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG