لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۰

آغاز نشست مجمع اقتصادی جهانی در داووس تحت عنوان «پويايی مقاوم»


چهل و سومين نشست مجمع اقتصادی جهانی در داووس امسال تحت عنوان «پويايی مقاوم» برگزار می شود. رادیو فردا در این مورد با فریدون خاوند، استاد اقتصاد در پاریس گفتگو کرده است.

پويايی مقاوم بدين معناست که شرکت کنندگان در داووس ۲۰۱۳ ، بحث های خودشان را عمدتا بر دو نکته اساسی متمرکز می کنند، تامين رشد اقتصادی و در همان حال هم مقاوم ماندن در برابر شوک ها.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:56 0:00
لینک مستقیم


شبح بحران بزرگ اقتصادی که پنج سال پيش شروع شد هنوز هم کاملا از فضای اقتصاد دنيا بيرون نرفته است ولی به نظر می رسد که شرکت کنندگان در نشست امسال داووس، در مجموع به آينده خوش بين تر هستند و يا دستکم فکر نمی کنند که وضع موجود نسبت به سال پيش بدتر شود.

حق با آنهاست، چون در آمريکا فعاليت به کم کم دارد سرعت می گيرد و کشورهای نوظهور و دنيای در حال توسعه چشم اندازهای مناسبی دارند، باقی ماند منطقه يورو که هنوز هم از رکود خارج نشده است ولی به نظر می رسد که بدترين روزهايش را پشت سر گذاشته باشد.

برخی ناظران و کارشناسان اقتصادی به ويژه در توصيف فضای امسال داووس از اصطلاح «اميدواری توام با احتياط » استفاده می کنند، شما با بکار بردن اين اصطلاح موافقيد.

دقيقا. در يکی از نشست هايی که ديروز در داوس برگزار شد آقای زومين، شخصيت شماره سه صندوق بين المللی پول گفت که به دليل ابتکارهای سياسی که اتخاذ شده است ، اوضاع به مقدار زيادی آرامش پيدا کرده با اين حال بايد خيلی خيلی محتاط باشيم.

احتياطی که اين مدير چينی صندوق بين المللی پول بر آن تاکيد می کند کاملا قابل درک است. وضع نسبت به گذشته بهتر شده است ولی هنوز کماکان مسائل باقی هستند.

مسائل و مشکلات بانک های بزرگ هنوز به طور کامل حل نشده و دولتها، زير بار فشار بدهی های سنگين هستند. کسری بودجه در خيلی از کشورها نگران کننده است .

در حالی که برخی محافل اجتماعی و خبری از داووس به عنوان «نشست ثروتمندان» استفاده می کنند، اما سخنان شما نشان می دهد که دل نگرانی هايی هم در جاههای ديگری وجود دارد.

می خواستم ببينم در ورای اين دل نگرانی های روز، چه مسائل ديگری در داوس مطرح می شود که با سال های گذشته اندکی تفاوت داشته باشد؟

طبعا در اين نشست بر مخاطرات بزرگ و تازه ای مطرح خواهند شد که مربوط به همه بشريت می شوند. به عنوان نمونه انتشار يک خبر و پخش يک ويديو در شبکه جهانی اينترنت می تواند در جامعه بشری توفان به پا کند، مثل توهين به اين يا آن مذهب و يا اطلاعات نادرستی که ممکن است باعث فرو ريزی سهام و حتی بر باد رفتن موجوديت يک واحد توليدی شود.

اين يک مثلی است از خطرهای تازه ای که بر دنيا سنگينی می کند.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG