لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۳۵

دست کم هفت کشته در تظاهرات مسالمت آمیز دوشنبه


نمایی از شلیک یک نیروی عضو پایگاه گردان ۱۱۷ عاشورا، ناحیه مقاومت بسیج ویژه قدس، به تظاهر کنندگان
رادیو دولتی ایران اعلام کرد که هفت نفر در تهران کشته شده اند. پيشتر گفته می شد، که در جريان تظاهرات مسالمت‌آميزی که در تهران برگزار شده بود، دست کم يک نفر به ضرب گلوله کشته و دو نفر زخمی شده ا ند.

يک شاهد عينی راهپيمايی ديروز به راديو فردا گفت که در حدود ساعت هشت و نيم عصر عده‌ای موتوارسوار در حوالی ميدان آزادی به سوی جمعيت تيراندازی کردند.

از سوی ديگر يک نوار ويديويی،‌ که شبکه تلويزيونی کانال چهار بريتانيا منتشر کرده است، نشان می‌دهد که يک عضو پايگاه بسيج در تقاطع خيابان آزادی و خيابان جناح از پشت‌بام به سوی مردم تيراندازی می‌کند.

رادیو دولتی ایران گفت که «هفت غیر نظامی زمانی که ارذل و اوباش به ساختمان های دولتی حمله کردند کشته شدند.»

به گفته این رادیو، این افراد زمانی که به یک پایگاه نظامی حمله کردند، کشته شدند. تاکنون هیچ منبع خبری مستقلی این خبر را تائید نکرده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد که طبق گفته های یک منبع ایرانی که نخواست هویتش فاش شود، هشت نفر در تهران جان خود را از دست داده اند.

گزارشگران تلویزیون های «بی بی سی» و «سی ان ان» از محل برگزاری این راهپیمایی عظیم گزارش کرده‌اند که در برخی نقاط حوالی میدان آزادی صدای شلیک گلوله به گوش رسیده است.

برخی گزارش‌های غیر رسمی از شهروندان حاضر در این راهپیمایی اعتراض‌آمیز نیز حاکی است که گروهی از لباس شخصی‌ها از خیابان محمدعلی جناح به سمت میدان آزادی به جمعیت حاضر در این میدان حمله‌ور شده‌اند.

برادر یکی از زخمی‌شدگان به رادیو فردا گفت: در راه بازگشت به خانه به همراه برادر ۱۵ ساله خود بودم که منطقه به اغتشاش کشیده شد و برادر من بر اثر شلیک گلوله نیروهای بسیج از ناحیه کلیه زخمی شد.

این شهروند تهرانی گفت: خود و برادرش در راهپیمایی حضور نداشتند و در حال بازگشت به خانه از محل کار این اتفاق برای برادر وی روی داده است.

وی گفت که پس از این حادثه برادر وی به اورژانس منتقل شده و اکنون از وضعیت او بی‌خبر است.

یک شاهد عینی هم در ارتباط با حوادث خشونت بار پس از پایان راهپیمایی مسالمت‌آمیز معترضان، به رادیو فردا گفت: هنگامی که شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی مشغول بازگشت به خانه‌های خود بودند، تعدادی بسیجی، که خود را حزب‌الله می‌خواندند، سوار بر موتورسیکلت به سرعت از کنار مردم رد شدند و در حوالی میدان آزادی ابتدای بزرگراه محمدعلی جناح اقدام به تیراندازی به سمت گروه بی‌دفاعی که در میان آنها زنان و کودکان بودند کردند.

دوشنبه، راهپیمایی صدها هزار تن از معترضان به انتخابات و طرفداران میر حسین موسوی از ساعت چهار عصر در تهران آغاز شد و آقایان موسوی، خاتمی و کروبی در میان جمعیت دیده شده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از حضور بیش از یک میلیون نفر در این راهپیمایی اعتراضی بود.

بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی بین‌المللی تصاویر این جمعیت انبوه از نقاط مختلف خیابان آزادی را مخابره کردند. شبکه خبری سی ان ان نیز چندین بار تصاویر آقای موسوی را در حال سخنرانی در میان انبوه جمعیت معترض مخابره کرد.

اعتراض ها پس از آن اوج گرفت که وزارت کشور جمهوری اسلامی ايران روز شنبه اعلام کرد، محمود احمدی نژاد با کسب ۲۴ ميليون و ۵۰۰ هزار رای از مجموع ۳۹ ميليون برنده رقابت انتخابات رياست جمهوری شده است.

اعلام اين نتايج با واکنش شديد مير حسين موسوی، نخست وزير سابق، و مهدی کروبی، رييس سابق مجلس، روبرو شده است و آن را «شعبده بازی دست اندرکاران انتخابات و صدا و سيما» و «مضحک» دانسته اند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG