لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۹
در سالهای اخير با عرضه سيگارهای الکترونيکی به بازار ميليونها نفر برای ترک سيگار به اين وسيله روی آورده اند. اما آيا دود کردن سيگارهای الکترونيکی سالم و امن است و يا در نهايت به مصرف توتون و تنباکو منجر می شود.

روزنامه بريتانيايی « گاردين» در آغاز مقاله خود به نقل از « مارک تواين» می نويسد:« ترک سيگار کار بسيار ساده ای است. من خودم هزاران بار اين کار را کرده ام»

نيکوتين يکی از اعتياد آورترين موادی است که بشر مصرف می کند. نيکوتين به فاصله هفت ثانيه به مغز می رسد . بيماريهای ناشی از مصرف سيگار سالانه موجب مرگ چندين ميليون نفر می شوند و در کنار آن هزينه های سنگينی را به بخش بهداشت و درمان کشورها تحميل می کند. به عنوان مثال در کشور بريتانيا هر ساله حدود ۱۱۴ هزار نفر بر اثر بيماريهای مربوط به مصرف سيگار می ميرند و هزينه معالجه بيماريهای مربوط به اين نوع بيماريها برای بخش بهداشت و درمان کشور بالغ بر ۴ ميليارد دلار است.

اما آيا ترک سيگارهای معمولی و به جای آن مصرف سيگارهای الکترونيک راه حلی سالم و امن است؟

سيگارهای الکترونيک ضمن آنکه عادت به کشيدن سيگار را برای فرد معتاد تداعی می کنند مقدار مختصری نيکوتين را به بدن آنها وارد می کند. اما ماده ای که وارد بدن افراد می شود عناصر خطرناک ديگر مثل تار و مواد شيميايی و دود ناشی از سوختن کاغذ و گرم شدن فيلتر را شامل نمی شود. به اين خاطر در آغاز سيگارهای الکترونيک به عنوان جايگزينی سالم برای سيگارهای معمولی معرفی می شد.

روزنامه « گاردين» می افزايد که اکنون در مورد ميزان سلامت اين سيگارها ترديدهای جدی مطرح شده است و حتی زمزمه هايی شنيده می شود که کشيدن اين نوع سيگارها را در اماکن عمومی بايد ممنوع کرد. برخی حتی معتقدند که اگر در تبليغات تجاری اين محصولات سالم و امن معرفی شوند ممکن است نسل جوان به مصرف اين محصول گرايش پيدا کند و در نتيجه از اين طريق بعدا به مصرف سيگارهای معمولی روی بياورند.

طبق قوانين موجود فروش سيگارهای الکترونيک به نوجوانان ممنوع نيست با اين همه بسياری از مدارس کشيدن اين سيگارها در محيط های آموزشی را ممنوع کرده اند. جامعه پزشکی بريتانيا در تازه ترين گزارش خود می گويد که هنوز تحقيقات پزشکی ثابت نکرده است که مصرف اين نوع سيگارها می تواند جايگزين مناسبی برای ترک اعتياد به نيکوتين باشد.

اما برخی از کارشناسان بهداشت عمومی معتقدند که نبايد نقش مثبت سيگارهای الکترونيکی را زير سئوال برد. به اعتقاد اين کارشناسان اين وسيله تاکنون بيشترين نقش مثبت را در کاهش مصرف سيگار ايفا کرده است.

آنها می افزايند تحقيقاتی که در کشور سوئد انجام شده نشان می دهد که عامل اصلی که باعث بروز بيماريهای کشنده درميان افراد سيگاری می شود نه استعمال نيکوتين بلکه سايرمواد شيميايی موجود در تنباکو سيگار است . به اعتقاد برخی از صاحبنظران ضرر ناشی از مصرف سيگار های الکترونيک به اندازه نوشيدن قهوه است چون تنها ماده ای که از اين طريق وارد بدن می شود مقداری نيکوتين است.

اما همين کارشناسان معتقدند که در مورد نحوه تبليغات تجاری اين محصولات بايد نظارت و کنترل دقيق تری صورت بگيرد يک نکته بهای ارزانتر اين نوع سيگارها به نسبت سيگارهای معمولی است که ممکن است مصرف و اشتياق به خريد اين محصول را افزايش دهد. نکته ديگر قانونی بودن فروش آن به افراد زير سن قانونی برای مصرف دخانيات است.

روزنامه « گاردين» در پايان يادآوری می کند که کارشناسان بهداشت عمومی و نهادهای مدنی مدافع حقوق مصرف کنندگان اميدوار هستند که در آينده نزديک نهادهای مسئول بر نحوه فروش، قيمت گذاری و تبليغات تجاری سيگارهای الکترونيک کنترل بيشتری اعمال کنند.اگر قرار است اين محصول جايگزين سيگارهای معمولی شود نبايد از کنترل و نظارت عمومی مستثنی شود.
XS
SM
MD
LG