لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۸:۵۶

طرح «تجمیع انتخابات» به مجمع تشخیص مصلحت رفت


لايحه تجميع انتخابات که پيشتر از سوی مجلس تصويب شده بود، به شورای نگهبان فرستاده شد که اين شورا با آن مخالفت کرده و آن را به مجلس بازگرداند.

بدنبال اصرار پارلمان ایران بر برگزاری همزمان انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، طرح تجمیع انتخابات برای تعيين تکليف نهايی به مجمع تشخيص مصلحت رفت.


مجلس شورای اسلامی ايران، روز يکشنبه دوم ارديبهشت ماه با اصلاح طرح تجميع انتخابات رای به افزايش دوره عمر مجلس هفتم به مدت هفت ماه و کاهش دوره رياست جمهوری به مدت چهارماه داد تا انتخابات بعدی همزمان برگزار شود.


بر اساس اين طرح، انتخابات دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و دور دهم رياست جمهوری در نيمه اول آبان ماه سال ۱۳۸۷به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.


تبصره يکم این طرح تصريح کرده که دوره هشتم مجلس به جای هفتم خرداد از سوم دی ماه سال ۱۳۸۷ و دوره دهم رياست جمهوری به جای ۱۲ مرداد از ۱۶ فروردين سال ۱۳۸۸ آغاز می شود.


لايحه تجميع انتخابات که پيشتر از سوی مجلس تصويب شده بود، به شورای نگهبان فرستاده شد که اين شورا با آن مخالفت کرده و آن را به مجلس بازگرداند.


به گزارش خبرگزاری فارس، نمايندگان مجلس شورای اسلامی بر مصوبه قبلی اصرار کردند و طرح تجميع انتخابات به مجمع تشخيص مصلحت به رياست هاشمی رفسنجانی رفت.


بر اساس قانون اساسی جمهوری اسلامی در صورتی که شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در مورد طرح یا لایحه ای اختلاف نظر داشته باشند موضوع برای حل و فصل نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می شود.


اصل طرح تجمیع انتخابات با ۱۲۰ رای موافق ۹۴ رای مخالف و هفت رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ نماينده حاضر به تصويب رسيد.


کاظم جلالی، مخبر کميسيون امنيت ملی و سياست خارجی پيشتر در توضيح علت حذف اين طرح در کميسيون امنيت ملی گفته بود که «اين طرح، مخالف قانون اساسی است؛ چون مدت دوران نمايندگی در قانون اساسی چهار سال است و افزايش دوران نمايندگی توسط خود نمايندگان مجلس نمي تواند افزايش يابد. چون وکيل مردم هستيم و خود وکيل نمي تواند بدون اذن نظر موکل دوران وکالتش را يک طرفه افزايش دهد.»


XS
SM
MD
LG